Kediler ve Yazarlar Hakkında 10 Gerçek

Kediler interneti ele geçireli hayli zaman olduysa da hala ilgili haberleri tüketiyoruz. İster fotoğrafları olsun ister videoları her gün hala milyonlarca kişi tarafından seyrediliyor. Ülkemizde trafolara çıkıp elektrik falan kesseler de hala onları çok seviyoruz. Yazarlar da elbette kedilerin aşkından nasibi almışlar. Hatta belki de en çok onlar aldılar ki neredeyse kedisiz bir yazara rastlamak giderek daha çok zorlaşıyor. Kediler ve yazarlarla ilgili ilginç bilgilere rastladım, sizinle de paylaşmadan edemedim.

Kediler ve Yazarlar Hakkında 10 Gerçek

1- Ernest Hemingway‘in otuzdan fazla kedisi vardı. Ancak bu kedilerin bir özelliği de çoğunun altı parmağa sahip olmasıydı. Hatta bugün altı parmağa sahip olan kedilere Hemingway kedisi deniliyor. Yazarın kedilerine verdiği isimler de hayli ilginç: Alley Cat, Crazy Christian, Ecstasy, F. Puss, Fats, Furhouse, Skunk, Thruster, Willy…

kediler ve yazarlar

2- James Joyce çocuklar için iki hikaye yazdı ve ikisi de kedilerle ilgiliydi: Kedi ile Şeytan ve Kopenhag Kedileri. Kedi ile Şeytan’ın illüstrasyonlarını buradan inceleyebilirsiniz.

3- Fransız yazar Colette gününe kedisinin pirelerini ayıklayarak başlıyordu.

4- Daniel Defoe’nin ilk girişimlerinden biri misk toplamaktı ve bunu da kedilerin anal bezlerinden çıkarıyordu. Kedilerin iyiliğine bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı.

5- Samuel Pepys ‘catcall’ kelimesini kulanan ilk insandı. 7 Mart 1660 yılında günlüğünde yer alıyordu.

6- Dorothy Parker ise ‘scaredy-cat’ kelimesini üreten yazar oldu. Kelimeyi 1933’te yazdığı The Waltz adlı öyküsünde kullandı. Kediler ve yazarlar ilişkisinde üretken olmak diye buna deniyor sanırım.

kediler ve yazalar

7- Kediler ve yazarlar denince akla gelen ilk isimlerden biri de Mark Twain. Mark Twain’in kedilerine verdiği isimler ise şöyle: Beelzebub, Blatherskite, Buffalo Bill, Satan, Sour Mash, ve Zoroaster. Hepsinin şahsına münhasır kediler olduğu hemen isimlerinden anlaşılıyor ancak ben evimde beslemek istemezdim sanırım çünkü isimler pek de iç acı değiller.

8- ‘Baudrons’ kelimesi İskoç dilinde kediler için kullanılıyor. İlk olarak Robert Henryson’ın Ezop çevirisinde bulunmuş. Bizde de en yakın Şerafettin olabilir galiba.

9- Gertrude Stein ve partneri Alice B. Toklas kedilerine Hitler ismini taktılar çünkü bu sevimli kedinin ağzı üzerindeki  tülerinin deseni Hitler’in bıyığını andırıyordu.

10- Charles Dickens’ın evinde kitaplık görünümünde gizli bir kapı vardı. Bu sahte kitaplıkta “Kedinin Yaşamı” başlığında dokuz kitaplık bir seri yer alıyor.

kediler ve yazalar

Kaynak

Menüye dön