Gabriel Zaid – So Many Books

Gabriel Zaid Meksikalı bir yazar, şair ve entelektüeldir. 1934 yılında Monterrey, Nuevo León şehrinde doğmuştur. Tecnológico de Monterrey’de de mühendislik eğitimi almıştır. 1976 ve 1992 yılları arasında Vuelta dergisinin yönetim kurulunda yer almıştır. 1986’dan bu yana Mexican Academy of Language üyesidir.

Gabriel Zaid hiçbir şekilde kendini göstememiş, hep arka planda çalışmalarına devam etmiş bir yazar. Fotoğrafını bile çektirmemiş, bundan hep sakınmıştır. Bu durum da bir yazarın çalışmaları ile tanınması gerektiği düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Yazar gerçek hayatındaki kişiliği ile tanınmamalıdır. Anlayacağınız ondan geriye sadece eserleri var. Tertemiz! Eserleri şiir, ekonomi, edebiyat eleştirisi gibi birçok farklı konuda oldukça esin verici olmuştur.

Gabriel Zaid

Gabriel Zaid ve So Many Books

Okumak insanı özgürleştirir! Gabriel Zaid So Many Books adlı kitabında edebiyat, okurlar, yazarlar, yayıncılar, kitapçılar, kütüphaneler kütüphaneciler, öğretmenler ve kitapla ilgili olan her şeyi konu ediniyor. Kitapların çokluğundan, insanların bunu nasıl değerlendirdiğinden, neyin nasıl ilerlediğinden bahsediyor. Konular üzerinde birçok analizi olan Gabriel Zaid, okura farklı bir bakış açısı sunuyor.

Her otuz saniyede bir kitap yayınlandığını belirten Zaid, kendi evinde de on binden fazla kitabı olduğunu söylemiş. So Many Books’ta yer alan bilgilere göre; 1950’den bu yana, kültürümüze televizyon girdiğinden beri dünya popülasyonu yılda %1.8 büyümüş ve kitapların yayınlanması da yılda %2.8 olarak artış göstermiş. Bir de şöyle güzel bir cümlesi var ki alıntılamadan edemeyeceğim:

Gerçekten kültürlü olanlar, okunmamış binlerce kitaba gönül rahatlığıyla sahip olup, daha fazlasını satın almak için de arzularını asla yitirmemeyi başarırlar.

-Gabriel Zaid

Daha çok kitap alabilmem için kendimce şahane bahaneler serisinden bir cümle de bu aslında. Bazen kitaplığıma bakıp bunları hangi ara, nasıl okuyacağım diye düşünsem de kendimi yine kitap alırken buluyorum. Kitapçılar gibi kitapların bol bol olduğu yerlerde kendimi çok daha iyi hissediyorum. Evimi de kitaplarla doldurma isteğim bundan galiba. Bazılarını belki de gerçekten hiçbir zaman okumayacak olsam bile, ileride bu kitapları birilerine hediye edecek olmam beni mutlu ediyor. Kitap bir şekilde sahibini bulacak ve okunacaktır. Keyifle okuyun!

Menüye dön