Avrupa’nın Şahane Kütüphaneleri – 3

Avrupa’nın Şahane Kütüphaneleri – 1 ve 2 yazılarından sonra nihayet serinin 3. yazısı da geldi. Bu yazıda Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da bulunan kütüphaneler var. Göze bayramlıkların keyfini çıkarın efenim.

kitaplık kedisi

Avusturya’da bulunan Melk Manastır Kütüphanesi, Jakob Prandtauer‘ın tasarımlarına dayandırılarak 1736 yılında tamamlanmış. Kütüphanede dünyaca ünlü, müzikle ilgili el yazmaları mevcut. Ayrıca sanatçı Paul Troger‘in enfes fresklerini de barındırıyor.

kitaplık kedisikitaplık kedisiAvusturya’nın en büyük kütüphanesi olan Avusturya Milli Kütüphanesi, Viyana’da Hofburg Palace’da konumlandırılmış. Koleksiyonu içerisinde 7.4 milyondan fazla kitap ve benzeri bulunuyor. Kütüphane 1723 yılında tamamlanmış ve  Lorenzo Mattielli ve Peter Strudel gibi sanatçıların heykellerini burada görebilmek mümkün. Aynı zamanda Daniel Gran‘in ünlü fresklerini de burada bulabilirsiniz.

kitaplık kedisi

Almanya’da bulunan Wiblingen Manastır Kütüphanesi, 1744’de tamamlanmış. Avusturya Milli Kütüphanesi ardından barok stilinde yapılan kütüphane, mimarisindeki farklılıkları ortaya çıkararak bir imitasyon olmaktan kurtarmış kendini. Kütüphanenin hemen dışında şu yazıya da rastlamak mümkün;  “In quo omnes thesauri sapientiae et scientiae,” yanisi; “ İçeride ilim ve bilimin tüm hazineleri mevcut.”

kitaplık kedisikitaplık kedisi

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Strahov Manastır Kütüphanesi, 18. yüzyıl sonundan bu yana orta Avrupa’da basılmış neredeyse her önemli kitabı barındıran ve 200.000’den fazla koleksiyona sahip bir kütüphane. 860 sene önce yapılmaya başlanan kütüphane yıllar içinde birçok yangına ve savaşlarda da yağmalamalara maruz kalmış. Şimdiki bina 1679 yılına kadar yapılamamış ve ikinci bir bina 18. yy sonlarında ancak eklenebilmiş. Kitaplar Nazizm ve komünist yönetim dönemlerinde dağıtılsa da birçok kitap zamanımıza kadar ulaşmış. Kütüphanenin şahane mimarisinin yanı sıra, birçok insanın hoşuna gidecek, kitaplıkların arasında gizli olan ve sahte kitaplar ile açılan iki gizli geçide sahip. İnsan burada kaybolmayacak da nerede kaybolacak?

kitaplık kedisi

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Clementinum Milli Kütüphanesi, adını 11. yy’da Saint Clemet’e adanmış bir şapelden almış. Ancak kütüphane Jesuit college yapıldıktan sonra şimdiki halini almış. 1781’de yapılan kütüphane Barok stiline sahip ve koleksiyonunda tarihi Çek edebiyatı eserlerinin yanı sıra Mozart’ın kişisel koleksiyonundan parçaları da barındırıyor.

Menüye dön