Eşim Yazdı: Bir Kitap Kurdu ile Yaşamak

Eşimle muhabbet ederken benim gibi bir kitap kurdu ile yaşamak nasıl bir şey onu anlatmaya başladı. Birlikte önce bol bol gülerken sonra ciddi ciddi konuşmaya başladık. Kendisinden Kitaplık Kedisi için bir yazı yazmasını rica ettim. Sözü uzatmadan ona bırakıyorum.

Bu blogun sıkı bir takipçisiyim fakat buna rağmen bir kitap kurdu olduğumu söyleyemem. Oysa çoğu şehirli gibi ben de -boş zamanlarım olursa- bir kitabın içinde kaybolmayı seviyorum. Benim de sevdiğim yazarlar, favori kitaplarım ve alıntılarım var ve bu blogun sahibi ile evliyim. Dolayısı ile bizzat kitapların içinde yaşıyorum diyebilirim. Size de bir kitap kurduyla yaşamanın nasıl bir şey olduğundan bahsetmek ve ortaya bazı ipuçları bırakmak istiyorum.

 

Önce iyi haberler

1- Yaşasın. Bir entelektüel ile birlikteyim.

Eğer bir kitap kurduyla yaşıyorsanız, “Çok okuyan mı, çok gezen mi bilir?” sorusunun cevabı gün gibi ortadadır. Çünkü kitap kurtları sadece okumakla yetinmez aynı zamanda araştırır, soruşturur ve okuduğunun doğruluğundan emin olur. Sadece belirli bir konu ile yetinmez, hemen hemen her konuda bir şey öğrenir. Her soruya verecek bir cevabı vardır.

2- O bir eş, o bir arkadaş, o bir sevgili ve o bir empatik.

Çok roman okuyanların empati yeteneklerinin geliştiği bilimsel olarak kanıtlanmış. Empati ise bir ilişkinin ve arkadaşlığın kalitesini yükselten önemli bir etken. Eğer yorucu bir günün ardından canınız sıkkınsa kitap kurdunuz sizi anlar ve buna göre davranır. Kendinizi anlatmak hiç bu kadar kolay olmamıştır.

3- Oyun oynamama karışmaz, çünkü okunacak kitaplar vardır.

İtiraf etmek gerekirse, bilgisayar oyunlarıyla aram kitaplarla olduğundan daha iyi. Yoğun geçen bir günün ardından Playstation karşısında deşarj olmayı seviyorum. Bazı çiftlerin bu konuda sorun yaşadığını duymuştum ama bizim evde ben Playstation ile oynuyorsam eşim kitap okur. Bazen de ben kitap okurken eşim yine kitap okur. Bazen de “yeter bu kadar oynadığın al biraz da şu kitabı oku, gözlerin dinlensin” der.

4- Birlikte kitap okumanın dayanılmaz hafifliği.

Her ne kadar kitap okumak bireysel bir aktivite gibi görünse de, birlikte kitap okumanın farklı bir keyif verdiğini söyleyebilirim. Özellikle okuduğunuz kitabı sevgiliniz daha önce okumuşsa sevdiğiniz bir paragrafı anında paylaşıp, üzerinde konuşma lüksüne sahip olabiliyorsunuz.

4- Hediye almak kolaydır.

Sevgiliye hediye almak genellikle çok zordur. Çünkü sevgili hediyenizi beğensin, her zaman kullansın ve sizi hatırlasın istersiniz. Bir kitap kurduna hediye almak ise gerçekten çok kolaydır. Ona sadece kitap alın ve gülümseyin. (Küçük bir ipucu; bir kitap kurduna doğru kitabı almak istiyorsanız, onun Good Reads profiline girin ve alınacaklar listesine bakın. Doğru kitap o listenin içindedir.)

5- Barışmak kolaydır.

Tüm ilişkiler gibi evlilikler de zaman zaman tartışmalar ve kalp kırmalara sahne olabiliyor. Eğer bir kitap kurduyla birlikteyseniz barışmak için ilk izleyeceğiniz yol en az üç kitap ve içten, samimi bir özür olmalıdır. Bunlar bir aradayken kitap kurdunuz kesinlikle dayanamayacaktır.

 

Daha az iyi haberler

1- Eyvah. Bir entelektüel ile birlikteyim.

Evet. Bir entelektüel ile yaşamak oldukça keyifli ama bazen kendimi hiç bir şey bilmiyormuş gibi hissedebiliyorum. Neyse ki öğrenmek güzeldir.

2- Değişken ruh hallerine hazırlıklı olun.

Özellikle roman, polisiye gibi kurgusal kitapların ardından, o dünyanın içinden çıkmaları kolay olmuyor bazen kitap kurtlarının. Bir keresinde kitaptaki kötü karakter bana benzediği için büyük azar yemiştim. Artık kitap karakterlerine benzememek için sürekli giyim tarzımı değiştiriyorum.

3- Daha fazla kitap, daha büyük bir kitaplık, daha büyük bir ev.

Bir kitap kurdu için yeni kitaba duyulan tutku inanılmaz boyutlarda olabiliyor. Bütün dışarı çıkmalar bir kitapçıda son bulduğu için, artık daha büyük bir kitaplığa ihtiyaç duymaya başlıyorsunuz. Tabii ki büyüyen kitaplıkların büyük evlere de ihtiyacı olmaya başlıyor. Bir keresinde sırf kitaplarını saklamak için ayrı bir daire kiralamış biriyle tanışmıştım. Umarım o seviyeye gelmeyiz.

4- Bir insan kitapçıda sıkılabilir mi? Evet.

Ben kitapları -eğer spesifik bir arayışta değilsem- büyük oranda adına ve kapağına bakarak seçenlerdenim. Eşim ise kitapçıdaki bütün reyonu teker teker inceler, Good Reads yorumlarını okur , bir zamanlar ilgilenmiş mi, zevkine güvendiği insanlar hakkında bir şey yazmış mı inceler; yazarın hayatına da kısaca göz atar, diğer kitaplarına da bakar ve daha birçok farklı etkene göre karar verir. Onu bıraksanız sabahtan akşama kadar kitapçıda dolaşabilir, ancak benim arada hava almak için dışarı çıkmam gerekebiliyor.

 

Toparlayalım

Eşimle ilk tanıştığımızda bir kitap kurdu olduğunun pek de farkında değildim. Onu tanıdıkça bu özelliğinin onu tanımlayan ve diğer insanlar arasında öne çıkaran özelliği olduğunu gördüm. Bir kitap kurduna aşık olduğum için çok mutluyum.

Not: Sevgilim Kindle’ını geçici bir süre ödünç alıyorum. Okumam gereken çok kitap var. Seni seviyorum.

 

 

Menüye dön