Ernest Hemingway Hakkında 5 İlginç Bilgi

Edebiyat aleminin en renkli karakterlerinden biri de kuşkusuz Ernest Hemingway. Eserleri kadar şahsına münhasır bir insan olan Hemingway’in elbette hayatı da bildiğiniz hayatlardan değildi. Interesting Literature‘da yer alan haberi sizinle de paylaşmak istedim.

Ernest Hemingway hakkında bilmediklerimiz

1- Küçük bir çocukken Ernest Hemingway’e Ernestine deniyordu ve kız kıyafetleri giydiriliyordu. Bu da elbette annesinin işiydi. Kız çocuğu isteyen annesi Ernest’in saçlarının da altı yaşına kadar uzun kalmasını sağladı. Altı yaşındayken küçük “Ernestine” kendisine Ernest denmesinde ısrar ederek kendini ortaya koydu ve sonrasında da bildiğiniz gibi yirminci yüzyılın en maskulen yazarı oldu. “Papa” olarak da bilinen Hemingway Amerikan edebiyat çevrelerinde erkekliğin vücut bulmuş hali olarak görülüyordu. Boks efsanesi Jack Dempsey Hemingway ile dövüşmeyeceğini çünkü yazarın büyük ihtimalle deli bir adam gibi dövüşeceğini belirtti. Ancak Hemingway birlikte içtiği arkadaşı James Joyce ile birlikte başka insanlarla kavga edip dövüşüyordu zaten.

Ernest Hemingway hakkında

2-Hayatını son yirmi yılında FBI Hemingway dosyası açmıştı ve J. Edgar Hoover yazarı yakından takip ediyordu. İkinci Dünya Savaşı’nda Hemingway’in Sovyetler Birliği’ne ajan olarak çalıştığı ortaya çıktı. Kod adı ‘Agent Argo’ olan yazar Sovyetler’e hiç bilgi sızdırmamış.

Ernest Hemingway hakkında

3- Ernest Hemingway hakkında çok şey duymuş olsam da hala en çok buna gülerim; yazar kitabına kötü bir eleştiri yazan eleştirmene saldırmıştır. Öğleden Sonra Ölüm adlı kitabına kötü bir eleştiri veren ve yazarın erkekliğini sorgulayan Max Eastman ile Hemingway eleştiriden yıllar sonra, yazarın editörünün odasında karşılaşır. Hemingway eleştirmenin suratına kitapla vurur.

Ernest Hemingway hakkında

4- Hemingway peşi sıra takip eden günlerde meydana gelen dört araba kazası ve iki uçak kazası atlatmış. Yazar aynı zamanda deri kanseri, sıtma, zatürree, diyabet ve hepatit gibi çeşitli hastalıklarla da uğraşmış. Ancak ölümü bildiğiniz gibi 61 yaşındayken intiharı ile gerçekleşti. En sevdiği silah ile kendi vuran yazarın ailesinde de ne yazık ki intihar vakalarına sıkça rastlanıyor.

Ernest Hemingway hakkında

5- Florida Key West’te her sene Ernest Hemingway Benzeri yarışması düzenleniyor. “Papa”nın doğum günü onuruna düzenlenen yarışma 1981 yılından bu yana devam ediyor. Hemingway’in kardeşi Leicester da açılış yarışmasında hakem olarak yer almış. Siz de kendinizi ünlü yazara benzetiyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz (buradan).

Menüye dön