Edebiyat Hayatınızı Nasıl Geliştirebilir?

edebiyat

Edebiyat hayatımızı hem değiştirebilir hem de geliştirebilir. Eğer bu siteyi sık sık ziyaret ediyorsanız, siz de zaten edebiyatın ne kadar harika bir şey olduğunu biliyorsunuz demektir. İster okuduğunuz kitaplar hakkında diğer insanların görüşlerini almak için, ister yeni kitap önerileri için gelin buraya, hayatınızda edebiyat güzel ve hak ettiği yere sahipse her şey yolunda demektir.

Ancak eminim benim olduğu gibi sizin de etrafınızda bu kadar kitap okuyup ne yapacaksın diyen insanlar vardır. Belki daha iyi niyetlileri, edebiyat sana ne kazandırıyor diye de soruyor olabilir. Ben eğer karşımdaki insan gerçekten öğrenmek istiyorsa kendi deneyimlerimden yola çıkarak uzun uzun anlatıyorum genelde. Ancak çok da ilgili olmayan ve biraz da sarkastik davranan insanlara sadece empati diye cevap veriyorum. Bunu da elbette anlayamıyorlar. 

The School of Life‘ın hazırladığı aşağıdaki video ise bu soruyu sıkça soran insanlar için yapılmış. Edebiyat bize ne katabilir? Hayatımızı nasıl geliştirebilir? Neden edebiyata ihtiyacımız var? Bir kitap okuyunca hayatımız değişir mi gerçekten? Bu sorular ve çok daha fazlasının cevabını videoda bulabilirsiniz.

Edebiyat hayatınızı nasıl geliştirebilir?

1 – Bize zaman kazandırır:

Gerçek dünyada deneyimleyemeyeceğimiz kadar çok olay, duygu ve durumları yaşayabilmemizi sağlar. Zamanı hızlandıran bir gerçek simülatörüdür. Bizi dünyanın farklı yerlerinden muhteşem insanlarla tanıştırır ve dünya insanı olmamızı sağlar. Evimizin rahatlığında ölümü, boşanmayı, hainliği deneyimleyebiliriz.

2- Bizi daha iyi insanlar yapar

Başkalarının bakış açılarını görmemizi sağlar. Davranışlarımızın diğerleri üzerindeki etkilerini gösterir, empati kurmamıza yardım eder.

3- Bizi yalnızlıktan kurtarır

İyi kitaplarda sanki yazarlar bizi kendimizden çok daha iyi tanır. İç dünyamızdaki kırılgan, garip ve özel deneyimleri anlatmak için gerekli kelimelere sahiptirler. Kalplerimizi ve zihinlerimizi açarlar. Diğer insanların da bizimle aynı duygu ve düşüncelere sahip olduğunu gösterirler.

4- Bizi başarısızlığa hazırlar

Başarısızlık üzerine düşünmemizi sağlar. Ancak bunu olması gerektiği gibi yapar. İyi kitaplar bizi medyanın yaptığı gibi yargılamaz. Çabalayan, başarısız olan ve başarılı olan karakterler aracılığıyla bize farklı bakış açıları sunar.

In the works of great writers we find our own neglected thoughts.

– R.W. Emerson

Edebiyat bir çeşit terapidir. Deneyimlediğiniz her durum için bir kitap bulabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı hissettiğinizde ve farklı bakış açıları kazanıp, dünyaya çeşitli gözlerle bakabildiğinizde inanın her şey çok daha güzel olacak. Bol bol okuyun.

Menüye dön