Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Ulaşım konusunda trenler ülkemizde pek popüler olmasa da dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkları ve hızları dolayısıyla sıklıkla kullanılıyorlar. Dolayısıyla tren istasyonları da oldukça önemli. Dünyanın farklı farklı yerlerinden birbirinden güzel tren istasyonlarını konu edinen AD‘nin yazısını sizinle paylaşmadan edemedim. Trenleri zaten her zaman çok romantik bulmuşumdur, bu istasyonları gördükten sonra da romantizme doydum diyebilirim.

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

KOMSOMOLSKAYA, MOSKOVA

tren istasyonları

Joseph Stalin’in ölümünden bir yıl sonra, 1952’de tamamlanan, “barok” stilde yapılmış bu istasyon sarı rengi ve değerli taşlarıyla dikkat çekiyor.

GARE DU NORD, PARİS

tren istasyonları

11864 yılında açılan Gare du Nord dünyanın en eski tren istasyonlarından biri. En kalabalık ve en ihtişamlılarından biri olduğu da su götürmez. Binanın dış cephesinde yirmi üç adet kadın heykeli var ve bu kadınlar tren yolunun güzergahındaki yerleri karakterize ediyor.

UNION STATION, WASHINGTON, D.C.

tren istasyonları

1907’de tamamlanan Union Station mimar Daniel H. Burnham tarafından dizayn edilmiş ve yapımında mermer, altın ve maun bolca kullanılmış. Gerçekten çok şık görünüyor.

ESTACIÓN DE ATOCHA, MADRiD

tren istasyonları

1851 yılında bir yangında neredeyse yok olan orijinal Atocha istasyonu 1892’de yeniden yapıldı. Projenin mimarı Alberto de Palacio Elissagne Paris’teki kulesini yeni bitirmiş olan Alexandre-Gustave Eiffel ile birlikte çalıştı. Atocha İspanya’nın en büyük tren garı ancak 1992’de içine bir tropik bahçe ve alışveriş merkezi yapıldı.

SÃO BENTO RAILWAY STATION, PORTO, PORTEKİZ

tren istasyonları

Portekiz’in ikinci en büyük şehrinde yer alan Sao Bento tren istasyonu 1916’da açıldı. Binanın içinde yer alan resimler ressam Jorge Colaço tarafından yapıldı ve Portekiz’in tarihini anlatıyor. Bun resimleri tamamlaması tam 11 yılını almış.

ANTWERPEN-CENTRAAL STATION, ANTWERP, BELÇİKA

tren istasyonları

Bekleme salonunun görkemi dillere destan olan Antwerp tren istasyonu 1905’te tamamlandı. 20 çeşitten fazla taş ve mermer kullanıllan tren istasyonu bol ışık aldığından günün her saatinde çok güzel görünüyor.

SİRKECİ ve HAYDARPAŞA, İSTANBUL

tren istasyonları

Sirkeci tren istasyonu Fransız ve Osmanlı estetiğinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmış bir bina. 1890 yılında açıldığında zamanı için oldukça modern bir bina olarak görülüyordu. 300 gaz lambası vardı ve çinili sobaları da Avusturya’dan gelmişti.

tren istasyonları

Sirkeci tren istasyonuna kıyasla daha az bilinen ve ancak onun kadar güzel olan Haydarpaşa tren istasyonu üç tarafı denizle çevrili bir istasyondur. Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmut Conu tarafından 1909’da yapılmış.

Menüye dön