Dünyanın En Büyük Heykelleri, İlk 5

Dünyanın en büyük heykelleri ilginç bir şekilde birbirine hayli yakın yerlerde görülebilir. (Elbette dünya haritası üzerinden bakınca, yoksa elbette aralarında büyük mesafeler var.) Eski zamanlardan bu yana insanlar kendilerinden çok büyük bir şeye bakma ve hayran kalma ihtiyacı duymuş ki dünyanın neredeyse her yerinde oldukça büyük heykeller görmek mümkün. Ben de ister gerçek hayatta ister filmlerde büyük heykeller gördüğümde etkilenmeden edemiyorum doğrusu. İnsanoğlunun bu büyük yapılarla olan ilişkisi de beni her zaman cezbediyor. Yapılma nedenleri ne olursa olsun, hepsi birbirinden büyüleyici görünüyor.

Dünyanın En Büyük Heykelleri

5- Guan Yin Heykeli (108 metre)

Dünyanın En Büyük Heykelleri

Çin’in Hainan Adası’nın güney sahilinde bulunan Guan Yin, bodhisattva Guan Yin’in heykeli. (Bodhisattva: diğerlerine yardım etmek için kendi aydınlanmasını erteleyen kişi.) Heykelin üç tarafı var; bir taraf iç kısma bakarken diğer iki tarafı da Güney Çin Deniz’ine bakıyor. Heykeli tamamlamak toplamda altı sene almış ve 2005’te bitirilmiş.

4- Cristo-Rei (110 metre)

Dünyanın En Büyük Heykelleri

Rio de Janeiro’da bulunan ünlü Christ the Redeemer heykelinden esinlenilerek yaptırılan Cristo-Rei tapınağı on yıllık bir yapı sürecinden sonra 1959’da törenle açıldı. Heykel esinlendiği ünlü Christ the Redeemer heykeli ile aynı boyutlarda (28 metre yüksekliğinde) ancak 82 metre yüksekliğindeki uzun yapı üzerine konuşlandırılmış. Heykelin alt kısmında bulunan seyir terası ile Lisbon şehrinin panoramik manzarası keyifle izlenebilir.

3- Ushiku Daibutsu (120 metre)

Dünyanın En Büyük Heykelleri

Japonya’nın Ushiku şehrinde bulunan Ushiku Daibutsu 1995 yılında bitirilmiş. Dünyanın üçüncü en büyük heyli olan Ushiku Daibutsu toplamda 120 metre yüksekliğinde. Bir seyir terası da bulunan heykeli turistler asansörle ziyaret edebiliyorlar. heykel ayrıca Ushiku Arcadia olarak da biliniyor.

2- Laykyun Setkyar (130 metre)

Dünyanın En Büyük Heykelleri

Laykyun Setkyar 13.5 metre yüksekliğinde bir tahta sahip, 130 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun ikinci heykeli. Myanmar’da Monywa şehrinin yakınında Po Kaung Tepeleri’nin üzerine kurulmuş bu güzel heykeller. Yerde bulunan heykel dünyanında en büyük yatay heykeli ve diğer heykel de dünyanın en uzun ikinci heykeli. Heykel 2008’de tamamlanmış.

1- Buda İlkbahar Tapınağı (153 metre)

Dünyanın En Büyük Heykelleri

Buda İlkbahar Tapınağı dünyanın en uzun heykeli. Heykel, Bamiyan Budaları‘nın Taliban tarafından Afganistan’da dinamitle patlatıldıktan sonra planlanarak yapılmıştır. Heykel 2008’de bitmiştir. Gerçekten inanılmaz görünüyor!

Menüye dön