Dünyadan Çeşitli Batıl İnançlar

Batıl inançlar garip şeyler gerçekten. Dünyanın her yerinde var olan batıl inançlar, ülkelere göre farklı farklı anlamlandırılmış. Ülkemizden de örnekler görebileceğiniz dünyadan çeşitli batıl inançlar aşağıda. Sizin de duyduğunuz ilginç örnekleri varsa yorumlarda paylaşın lütfen.

Garip Sessizlik

batıl inançlar

Güzel bir muhabbet bazen garip bir sessizlikle bölünür. Kimse uzun süre bir şey söylemez. Bu hepimizin başına bir şekilde gelmiştir. Ülkemizde bu tür durumlarda bir kız çocuğu dünyaya geldiği belirtilir. Görünen o ki dünyada da konuyla ilgili ilginç batıl inançlar var. Bu sessizliğin herhangi bir saati 20 geçe olduğu batıl inancı da dünya çapında yaygınmış. Bunun nedeni de Abraham Lincoln’un 7.20 saatinde ölmesiymiş. Bu sessizlik de ona duyulan saygının bir belirtisiymiş. Diğer bir batıl inanca göre bu saatte insanlar susar ve garip bir sessizlik olurmuş çünkü melekler şarkı söylemeye başlarmış. İnsanlar da dikkatlerini buna yoğunlaştırırmış. Bu batıl inancın bir alıntıdan yola çıktığı belirtiliyor. Portrait of the Artist as a Young Dog adlı kitabında Dylan Thomas şöyle bir cümle kurmuştur: “Bir grup melek geçiyor olmalı. Burada ne sessizlik var böyle!”

Konuşan Hayvanlar

batıl inançlar

Yılbaşı zamanı İsa’nın doğuşu dünyanın birçok ülkesinde anlatılıyor. Norveç’teki çocuklar ise yılbaşı tatilinde ayrıca heyecanlanıyorlar çünkü Noel arifesinde hayvanların konuşabileceğine inanıyorlar. Bu batıl inanç İsa’nın tam geceyarısında doğduğunu belirten İskandinav efsanesinden geliyor. İsa’nın doğumu esnasında ahırda olan hayvanlar, olan şeyin harikalığını dillendirebilmek için konuşma yetisine sahip olmuşlar. Mucizeyi görebilmek için içeri giren çobanları görünce hayvanlar tekrar konuşma yetilerini kaybetmişler.

Carlos Menem

batıl inançlar carlos menem

Çoğu Arjantinli Carlos Menem ismini ağızlarına almıyorlar. Carlos Menem’in yaşayan bir lanet olduğuna inanmış durumdalar. Eğer biri ismini anarsa, kadınlar sol göğüslerine ve erkekler de sol testislerine dokunuyorlar. Bu yolla üzerlerine yerleşecek kötü şanstan kurtuluyorlar. Menem Arjantina’nın 2001’deki ekonomik krizi yüzünden haklı bir şekilde bolca suçlandı. Silahların yasa dışı satılması, rüşvet ve 30.000 kişinin ölümünden sorumlu olan suçluların hapisten çıkarılması gibi işlere imza atmış. Ayrıca Menem’in işe aldığı insanların da yakın zamanda öldüğü gözlemlenmiş. Bu yüzden Arjantinliler Menem’in ismini anmıyorlar.

Gemi İsimleri

batıl inançlar

Bir batıl inanca göre ismi “A” harif ile biten gemi isimleri uğursuzluk getiriyor. Bunun Birinci Dünya savaşı’nda batan Lusitania ve Britannia gemilerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca bir geminin ismini değiştirmek de o gemiye uğursuzluk getiriyormuş. Bunun sebebi de, gemi bir kez ismini aldığında bir kişiliği ve kendie özel bir hayatı oluyor. Eğer ismin mutlaka değişmesi gerekiyorsa yeniden isimlendirme ritüelinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu da geminin eski ismi tahta bir kutuya konularak ve sonrasınında kutunun tamamen yakılmasıyla gerçekleştiriliyor. Külleri ise okyanusa bırakılıyor.

Gelin Duvağı

batıl inançlar

Çoğu insana göre gelin duvağı saflığın sembolüdür ya da gelinin dini inançlarını simgeler. Ancak bu noktaya gelene kadar gelin duvağı çok yoldan geçmiş. Efsaneye göre, görücü usülü evliliklerde damat gelini görünce beğenmezse kaçmasın diye gelinin yüzünü saklamak için duvak örtülürmüş. Romen folkloruna göre de gelin duvağı gelini kötü ruhlardan korurmuş.

Batıl inançlar favorim: Elfler

batıl inançlar

İzlanda halkının yarısından fazlası Huldufolk adını verdikleri bir elf halkına inanıyorlar. Bu elfler masallarda dinlediğimiz küçük yaratıklardan biraz farklılar. İnsan boyutundalar ancak herkese görünmüyorlar. Elf Şapeli olarak bilinen bir yerde yaşıyorlar. Burası da Alftanes’i Reykjavik’e bağlayan anayolun ortasında bulunuyor. Anayolun yapımı için elflerle konuşan bir kadın tarafından bir anlaşmaya varılabileceği söylenmiş. Elf Şapeli elflerin de onay vereceği bir yere konursa yol yapımı devam edebilirmiş.

Menüye dön