Daha Çok Kitap Okumak İçin Kısa Bir Rehber

Daha çok kitap okumak yıllardır üzerinde şevkle ve zevkle çalıştığım bir durum. Etrafımdaki insanların da daha çok okumasını ya da en azından bir şeyler okumasını sağlamak için elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Okumayı bir alışkanlık haline getiren insanların okumaktan büyük zevk almalarının yanı sıra okumadan edemediklerini biliyorum. Örneğin ben kitap okumadan uyuyamaz hale geldim. Yıllar boyunca neredeyse her gece uyumadan önce kitap okuduğum için artık bir şeyler okumazsam eksik hissediyorum. Tanıdığım bazı insanlar ise yemekten sonra çaylarını içerken muhakkak kitap okuyorlar. Anlayacağınız kendinize bir ritüel oluşturduğunuzda ve okumayı bir alışkanlık haline getirdiğinizde daha çok kitap okumak mümkün.

kitap okumak

Daha çok kitap okumak ve alışkanlıklar

Kendinize küçük küçük alışkanlıklar edindiğiniz andan itibaren daha çok kitap okuduğunuzu göreceksiniz. O yüzden bugünden itibaren sadece size özel küçük ritüeller yaratın ve bol bol keyfini çıkarmaya bakın. Neler yapabilirsiniz bir bakalım…

daha çok kitap okumak

1- Sizi kitap okumak için harekete geçirecek teşvik edici durumlar yaratın. Örneğin uyumadan önce kitap okumak gibi… Çalışma saatleriniz ve kendinizle kalabildiğiniz saatleri belirleyin ve bu zamanlarda kitap okumaya bakın. Bunlar 10 dakikalık küçük molalar da olabilir üç dört saatlik büyük zaman dilimleri de olabilir. Nasıl isterseniz! Paşa gönlünüze göre seçin bu zamanları ancak mutlaka okumaya özen gösterin. Sonuçta ne kadar okuyacağınıza da kendiniz karar vereceksiniz. Benim önerim günde en az yirmi sayfa olacak. Ne kadar çok kitap bitirirseniz o kadar çok okumak isteyeceksiniz.

daha çok kitap okumak

2- Okumak için ayırdığınız bu büyüklü küçüklü zamanlardan zevk almaya bakın. Bu zamanları günün telaşesinde güzel bir parkta yürüyüş gibi düşünün. Anlayacağınız kitap okumayı bir görev gibi düşündüğünüzde zevk almaktan ziyade sıkılmaya başlayacaksınız. Bu anlarda okumayı bırakın derim.

daha çok kitap okumak

3- Okumaktan hoşlanacağınızı düşündüğünüz kitapları okuyun. Birkaç gün sonra okuduğunuz kitaptan hala zevk almadığınızı görüyorsanız okumayı bırakın. Aksi halde okumaktan tamamen sıkılabilir ve kaçabilirsiniz. Sevebileceğiniz kitapları goodreads.com gibi sitelerde keşfedebilirsiniz. Üye değilseniz hemen üye olun derim.

daha çok kitap okumak

4- Nereye giderseniz gidin yanınızda bir kitap mutlaka olsun. Ben genelde çantamda çok kalın olmayan bir öykü kitabı bulunduruyorum. İnsanları beklerken, sıra beklerken, yolda ya da diğer küçük zamanlarda okumaya özen gösteriyorum. Bazen günde bir öykü bitirebiliyorum. Kitap bittiğinde yerine yenisini koyuyorum. Hayli keyifli oluyor. Siz de ister e-kitap okuyucunuzu ister kitabınızı atın çantanıza ama mutlaka yanınızda okunacak bir şeyler olsun.

daha çok kitap okumak

5- Kitap okurken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Bir yandan televizyon seyrederken bir yandan kitap okunmadığını gayet iyi bildiğinize eminim. Telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınız yanınızda yanıp sönerken ve türlü türlü sesler çıkarırken de kitap okunmayacağının farkındasınızdır. Kendinize ayırdığınız bu zamanda dış dünyayla iletişiminizi kesmeye bakın. Bu lüksten sonuna kadar faydalanın derim. Mutlu okumalar!

Menüye dön