Artizan Ekmek ve Ekşi Maya Aşkına!

Yıllar boyunca aman ekmek yemeyeyim kilo yapar, aman sağlıklı değil diye diye bolca ekmek tükettim ve eminim bu konuda yalnız değilim. Sabahları fırından yeni çıkmış, çıtır çıtır ve sıcacık ekmeğin yerini ne tutabilir pek bilmiyorum hala. Şimdilerde Londra’da kahvaltı alışkanlığım pek değişmese de ekmek tüketimim çok değişti diyebilirim. Evet hala ekmek yiyorum ve bundan sonra da yiyeceğim. Kilomla da ekmeğimle de barıştım. Hal böyleyken dedim ki neden ekmeğin en güzelini, en çıtırını yemeyeyim? Sonrasında zaten koca bir dünya olan artizan ekmek ile tanıştım. Artık marketten alınan saçma sapan ekmeklere yer yok dünyamda. Sadece kendi ellerimle hazırladığım, kendi fırınımda pişen lezzetli ekmekler tüketiyorum. Size de öneririm!

A post shared by Anita Šumer (@sourdough_mania) on

Artizan ekmek ülkemizde de az çok biliniyor. Birazcık araştırma ile siz  de artizan ekmekle tanışıp kendi ekmeğinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Fırından almak yerine kendinize müthiş bir ziyafet çekmeye hazır mısınız bilmem? Hazırsanız eğer evde maya yapmaya başlamanız gerek.

A post shared by Matteo Festo (@ca_mia_breadlab) on

Ancak gelin görün ki benim mayam (adını da Arı Maya koymuştuk eşimle) bir türlü olmadı. Artık undan mı, evimin koşullarından mı ya da ben mi bilemedim pek emin değilim ama tutturamadım gitti. Arkadaşlarmla ile ne zaman konuşsak konu hep dönüp dolaşıp ekmeğe, ekmek yapımı için alınacak malzemelere (unundan tutun da ekmeğin pişeceği tencerelere kadar) ve elbette mayaya geldi. Ben ilk maya denememi un ve su ile yapmıştım ancak baktım olmayacak başka bir çözüm aramaya başladım. Derken ananas suyu ve un ile yapılan mayayı keşfettim. Şu an bu güzelim tarifle başladığım mayam tam kıvamında, enfes bir maya oldu. Tam 30 Ağustos’ta yapımına başladığım için adını Zafer koydum. Mayaya isim vermemek şanssızlık getirirmiş diyorlar, eh tabi bir de o kadar emek verip, zaman harcadığınız bir şeye isim vermek keyifli oluyor doğrusu!

Hazır mevsimler değişiyorken, evde artizan ekmek yapmaya başlamak isterseniz siz de yavaş yavaş araştırmaya başlayın ekşi maya ekmeğini derim. İnanın çok sevecek ve başka ekmek yemek istemeyeceksiniz. Benim çok kolay bulduğum ananas suyu ile yapılan maya için de sizi şöyle alalım: Breadtopia. (Ne yazık ki dilimizde böyle bir tarif bulamadım ancak çok talep olursa sizin için çevirip ayrıntılı bir yazı paylaşabilirim.) Bir de farklı şekilde beslenen bir ananas suyu mayası var, o da elbette işe yarıyor; videosunu izlemek isterseniz de şuraya: Elly’s Everyday Sourdough

Eğer mayanızı hayata geçirmeye karar verirseniz lütfen isimlerini benimle paylaşmayı unutmayın! Keyifle ve afiyetle!

Menüye dön