Wild Wild Country – Bir Osho Belgeseli

Wild Wild Country, sanıyorum bu zamana kadar izlediğim en müthiş belgeseldi. Şimdi böyle söyleyince kulağa çok alelade geliyor biliyorum, ama inanın bana, izledikten sonra siz de ne izlediğinize inanamayacaksınız. Bazen gerçekler kurgudan çok daha çarpıcı olabiliyor, altı bölümlük belgeselde yaşananlar da bunun müthiş bir kanıtı.

Wild Wild Country - Bir Osho Belgeseli

Wild Wild Country, Osho olarak bildiğimiz ve kimimizin kitaplarını çoktan hatmettiği Bhagwan Shree Rajneesh’in hayatı ve Rajneesh hareketini anlatıyor. Hintli bir spiritüel ve guru olarak tanınan Osho, dünyaca ünlü bir adamdı ve dini bir lider olarak fazlasıyla güçlüydü. Yazdığı kitaplar birçok farklı dilde milyonlar satarken, Amerika’nın Oregon şehrinde kurduğu topluluk dünyanın her yerinden mürit barındırıyordu. Peki ne oldu da ünlülerin favorisi olmayı başaran bir dini lider Amerika’nın en çok aranan insanları arasına giriverdi?

Wild Wild Country - Bir Osho Belgeseli

Osho, onlarca Rolls Royce’u olan bir din adamı

Daha önce hiç Osho okumadım, bu belgeselden sonra da okumayı planlamıyorum. Eğer siz Osho okuduysanız ve biraz da olsa bu adama sempati duyduysanız, bu belgeseli izlemeniz gerekiyor. Yaşananlar ben doğmadan önce cereyan ettiğinden olacak, hiç radarıma girmemişti. Bu zamana kadar bu kadar ünlü ve çok satan bir dini liderin böylesi şeyler yapabilmiş olmasına hayret ettim açıkçası. Gerçi son zamanlarda bu tür kült ve tarikatlara aşina olmak durumunda kaldık ama yine de bu adamın kitaplarının hala satıyor olması ve bırakın kitaplarının satmasını tarikatın hala ayakta olması beni dehşete düşürüyor.

Wild Wild Country - Bir Osho Belgeseli

Bu altı bölümlük belgesel (toplamda altı saat), bir oturuşta bitirmek isteyeceğiniz bir belgesel olacak. O yüzden, izlemeye başlamadan önce yiyeceklerinizi, suyunuzu ve gerekli olan her şeyinizi lütfen yanınıza alın ve telefonunuzu da sessize almayı ihmal etmeyin. Osho ile ilgili çok bir şey bilmenize ya da araştırmanıza hiç gerek olmayacak çünkü belgesel boyunca zaten istemeyeceğiniz kadarını öğrenecek ve şoktan şoka gireceksiniz. Bir tarikat nasıl kurulur, nasıl idare edilir, ne gibi insanlar başrollerde yer alır, hayatta kalmak için neler yapılır ve sonunda ne olur? Tüm bu sorulara bir de Amerikan tarihinin ilk biyö-terör olayını, milyonlarca doları, evsizleri, seçimleri, dini sömürüyü, seks pazarlamasını, gizli geçitleri, Nike’ın yaratıcısını ve Hollywood’u ekleyin. Gerçekten çok şaşıracaksınız! Keyifle ve mutlaka izleyin.

Menüye dön