What the Health – Beslenme ve Sağlık Endüstrisi Üzerine

What the Health Netflix’te izlediğim ve uzun zamandır etkisinden kurtulamadığım bir belgesel oldu. İsmini ve etkisini daha önce yakın arkadaşlarımızdan duymuştuk eşimle ancak bir türlü izlemeye elimiz gitmemişti. Geçtiğimiz haftalarda nihayet izleyebildik belgeseli. Bittiğinde ise nasıl vegan olabiliriz konusunu araştırmaya başlamıştık bile.

What the Health - Beslenme ve Sağlık Endüstrisi Üzerine

Eşim zaten et olarak sadece köfte yiyebilen bir insan olduğundan evimize diğer evlere göre daha az et giriyor. Durum böyle olunca çeşitli sebzeler ve baklagiller uzun zaman mutfağımızın baş tacı oldu. İngiltere’ye taşındığımızda gördük ki et bir lüks tüketim ürünü değil, ben biraz daha fazla et yemeye başladım. (Londra’da yediğim kebabın lezzetini Türkiye’de bulamadığımı söylesem şaşırır mısınız?) Eşimi de yavaş yavaş balığa alıştırmayı iş edindim. Derken What the Health’i izledik ve her şeye bambaşka gözlerle bakmaya başladık.

What the Health - Beslenme ve Sağlık Endüstrisi Üzerine

What the Health

What the Health Amerikan iki film yapımcısı tarafından yaratılmış ve dolayısıyla Amerika’daki kurumları inceleyen bir belgesel. Ancak hangi ülkede olursanız olun, yapılanların kendi ülkenizde de benzer olduğunu göreceğinize eminim. Kip Anderson, ailesinde kronik hastalıklar olan biridir ve sağlığına çok dikkat etmektedir. Amerika’daki sağlık örgütlerinin web sitelerini kontrol eder, onların önerdikleri yemek menülerini inceler ve sağlıklı yaşayabilmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Biraz derinlemesine araştırma yaptığında Amerika’daki ölümlerin çoğunun kalp hastalıkları ve kanser olduğunu ve şeker hastalığının da onlara yetişmekte olduğunu görür. Bu hastalıklarla ilişkili örgütlerin web sitelerinde ise bu hastalıklara iyi gelmek bir yana, bu hastalıkları iyice körükleyecek yemek menüleri olduğunu fark eder. Doktorlar,  araştırmacılar ve konu üzerinde uzmanlaşmış avukatlarla görüşen Kip, hükümetin insanları hasta durumunda tutmaya özen gösterdiğine dikkat çeker. Söz konusu olan trilyonlarca dolar paradır.

What the Health - Beslenme ve Sağlık Endüstrisi Üzerine

Belgeselin özetlediği şey, kurumların insanların hastalıklarına kökten çözüm üretmek yerine, bu hasta olma hallerine devam etmelerini sağlamaktır. Konuyla ilgili röportaj yapmak istediğinde neredeyse her defasında reddedilir. Bir kez röportaj için izin alabilir ancak onda da belli başlı sorulara sıra geldiğinde kendisine kapı gösterilir. İnsanlar sorulara bile cevap verememektedir. Belgeseli izlediğinizde nedenlerini çok net göreceksiniz.

Peki biz neden et ve süt ürünlerinden bir anda soğuduk? Etlerin nasıl kesildiğini ve hayvan çiftliklerinin nasıl işletildiğini görünce kanımız dondu açıkçası. Şimdilerde yine et ve hayvansal gıdaları tüketiyor muyuz? Elbette, bir belgesel izledik diye daha fazlasını araştırmadan et gibi bir gıdayı hayatımızdan silip atmadık. Ancak haftada ya da iki haftada bir olmak üzere, sadece organik olduğunu bildiğimiz hayvansal gıdaları tüketmeye özen gösteriyoruz. Bir belgesel nelere kadir! Keyifle!

Menüye dön