Tim’s Vermeer, Vermeer’in Resimleri 350 Yıllık Fotoğraflar mı?

Tim’s Vermeer Tim Jenison’ın hayata geçirdiği, Teller tarafından yönetilmiş inanılmaz bir belgesel. Hatta deli işi desem çok da abartmış sayılmam. Belgeseli izledikten sonra dünyada Tim Jenison gibi insanların olmasına çok sevindim diyebilirim. Adamın yaptıklarını izlemek bile ilham vericiydi gerçekten. Aynı zamanda Vermeer gibi bir ressamın nasıl resim yapmış olabileceğini görmek de inanılmaz bir deneyimdi.

Tim's Vermeer

Tim Jenison Teksaslı bir kaşif ve NewTek adlı teknoloji şirketinin kurucusu. Şirketiyle birlikte geliştirdiği efsane ürünlerden çokça para kazandığından ilgilendiği konulara zaman ayırabiliyor. Bir takıntısı da dünyaca ünlü ressam Johannes Vermeer. Tim Jenison, Tim’s Vermeer adlı belgeselde Vermeer’in fotoğrafın icat edilmesinden 150 sene öncesinde nasıl bu kadar foto-realistik bir şekilde resim yapabildiğini araştırıyor. Bu konu hali hazırda birçok insanın kafasını kurcalayan bir gizem. Vermeer’in resimleri gerçek gibi oluşlarıyla efsaneleşmiş resimlerdir ve birçok insan da bu yüzden Vermeer’in bir çeşit optik teknoloji kullandığını düşünmektedir. Resimlerindeki gerçekliği yakalamak için camera obscura gibi bir teknoloji kullanmış olmasının olası olduğunu düşünen insan sayısı da hayli fazladır.

Tim's Vermeer
Solda Tim Jenison’un yatığı resim, sağda Vermeer orijinal The Music Lesson resmi

Tim Jenison Vermeer’in resimlerini yaparken bir çeşit teknolojiden faydanlanmış olduğunu nasıl kanıtlayabileceğini araştırıyor Tim’s Vermeer adlı belgeselde ve şöyle diyor: “Vermeer’in resimlerine bakarken, yaptığı resimlerde sadece şekilleri değil aynı zamanda renkleri de çok doğru bir şekilde yakalamak için bir yolu olduğunu düşündüm. Bunu yapabiliyorsa, resimleri fotoğrafın bir formu olabilir, bunlar film ve kimyasallarla değilde insan eliyle çekilmiş fotoğraflardır. Vermeer’in resimleri 350 yıllık renkli fotoğraflar olabilir.”

Tim's Vermeer
Tim Jenison, The Music lesson için yaptığı odada

Resimlerde insan gözünün göremeyip de bir kameranın yakalayabileceği şeyler olduğunu belirten Tim Jenison bunu kanıtlamak için çılgınca bir işe girişiyor ve Vermeer’in “The Music Lesson” adlı tablosunu Vermeer’in yapmış olabileceği gibi yapmaya girişiyor. Bunun için de tablodaki her şeyi; odayı, kıyafetleri, halıyı, duvarları, aklınıza gelebilecek her ayrıntıyı teker teker yapıyor ekibiyle birlikte. Sadece odayı hazırlaması aylar sürüyor ve sonra resmi Vermeer’in kullanmış olabileceğini düşündüğü teknikle yapmaya başlıyor. Sonuçlar ise gerçekten inanılır gibi değil ki tim Jenison bir ressam bile değil! Filmde ünlü ressam David Hockney de yer alıyor ve o da Jenison gibi Vermeer’in bir çeşit teknolojiden faydalanmış olabileceğini düşünüyor. Jenison’ın yaptığı resmi görünce o bile fazlasıyla etkileniyor. Ne yapın edin bir şekilde izleyin Tim’s Vermeer’i derim. İnanın çok etkileneceksiniz. Keyifle!

Menüye dön