The Theory of Everything, Eşinin Gözünden Stephen Hawking

The Theory of Everything Stephen Hawking’in ilk evliliği, hastalığı ve fizikteki başarısını anlatan; hayli romantik bir dram filmi. Stephen Hawking’in hayatını ilk eşi Jane Wilde Hawking’in yazdığı kitaptan; Travelling to Infinity: My Life with Stephen‘dan izliyoruz. Sinemaya Anthony McCarten tarafından uyarlanmış ve James Marsh tarafından yönetilmiş. Eğer Stephen Hawking’i merak ediyorsanız ve kitabı da okumaya üşeniyorsanız mükemmel bir seyirlik olabilir.

Theory of Everything

The Theory of Everything ve aşk

Stephen Hawking’in bir dahi oluşu dışında nasıl bir hayat geçirdiğini hiç merak etmemiştim. Filmi izledikten sonra bunca zorluğa rağmen hala nasıl insanlık ve bilim için çalıştığına şaşırmadım desem yalan olur. Eşi Jane’in başarısındaki büyük katkısını ise daha önce hiç aklımın ucundan geçirmemiştim. Film bunu da müthiş bir şekilde açığa çıkarıyor. İnsanın aşk için katlandığı zorlukları görmek de bir yandan filme apayrı bir özellik katmış. Jane olmasa Stephen Hawking ne halde olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Para sıkıntısı çekerken hem Stephen’a hem de çocuklara bakmak ve aynı zamanda evle uğraşmak bir yerden sonra Jane’i yorsa da asla yılmıyor. Kafasını dağıtmak için gittiği kilise korosunda tanıştığı Jonathan sonradan ailenin de bir arkadaşı haline geliyor ve çoğu zamanlarını birlikte geçirir hale geliyorlar. Stephen’ın konuşma yetisini kaybetmesiyle Elaine hayatlarına giriyor ve Stephen Elaine’e aşık oluyor. Filmin bu noktasında Stephen Hawking’e bir dahi olarak değil de tamamen bir erkek gözüyle baktım ve gerçekten çok sinirlendim. Jane ise benim kadar sinirlenmemiş olacak ki şimdilerde de Stephen ile çok iyi arkadaşlar. Galiba o da Jonathan ile evlendiğinden zaten yıllardır süren bu çoktan bitmiş aşk macerasının sonlanmasına seviniyor. Ben yine de sinirlenmeden edemedim.

Theory of Everything

Jane Wilde Hawking Travelling to Infinity: My Life with Stephen adlı kitabını 2007 yılında yazmış. Hani bazı kitaplar vardır sanki filme dönüştürülmek için yazılmıştır. Bu da onlardan biriydi galiba. Senaryosu da oyuncuları da harika bir film olmuş. Onca ödül alması ve şimdi de Oscar’da birçok ödüle aday gösterilmesi de hiç şaşırtıcı değil. Özellikle Stephen Hawking rolünde Eddie Redmayne harikalar yaratıyor. Jane Hawking rolünde Felicity Jones ise yine birçok ödüle aday gösterilmiş durumda. Anlayacağınız film üzerinde bolca çalışılmış bir film. Sonuçları ise gerçekten kayda değer. Ben özellikle müziklerine de hayran kaldım ki onu da Jóhann Jóhannsson yapmış. İyi bir seyirlik, kaçırmayın derim.

Menüye dön