The Bookshop, Kitapçı – İngiliz Kırsalında Bir Film

The Bookshop Penelope Fitzgerald’ın 1978’de yazdığı aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan bir film. İspanyol yönetmen Isabel Coixet’in üç Goya Ödülü kazandığı filmin başrollerinde Emily Mortimer, Patricia Clarkson ve Bill Nighy yer alıyor. Filmin adından da anlayabileceğiniz gibi tüm kitap severlerin zevkle izleyebileceği bir film bu. Aynı zamanda savaş sonrası İngiltere’de sınıf ve jenerasyon farklılıklarını merak edenler de çok şey bulabilir.

The Bookshop, Kitapçı - İngiliz Kırsalında Bir Film

The Bookshop, aynı romanda olduğu gibi 1959’da geçiyor ve Florance Green karakteri çevresinde gelişiyor. Emily Mortimer’in başarıyla canlandırdığı Florance Green orta yaşlı bir duldur. Eşini savaşta kaybetmiştir ve ona eşini hatırlatan yegane şeylerden biri de kitaplardır. Uzun bir süre düşünüp çalıştıktan sonra hem kendisi hem de kaybettiği eşi için bir kitapçı açmak ve hayallerini gerçekleştirmek ister. Suffolk’ta bulunan güzeller güzeli ve fakat ne yazık ki gerçek olmayan Hardborough kasabasında eski bir evde nihayet kitapçısını açar. Kitapçının yer aldığı binanın adı Eski Ev’dir ve bu ev terk edilmiş, bakımsızlıktan çürümeye yüz tutmuş, söylentilere göre de hayaletlidir. Florence yaptığı onca fedakarlıktan, “kadın başına” aldığı onca sorumluluktan sonra işletmesine kavuşur. Bir sene boyunca işler gayet yerinde gider ve fakat sene sonunda satışlar azalmaya başlar.

The Bookshop, Kitapçı - İngiliz Kırsalında Bir Film

Bu esnada Florence’nin çok genç yaşta bir yardımcısı vardır ve aynı zamanda kasabanın en gizemli insanı Mr. Brundish ile herkesin şaşkınlığına rağmen güzel bir arkadaşlıkları oluşmaktadır. Elbette bu güzelim kasaba da bir de zenginlik ve işsizlikten ne yapacağını şaşırmış, güç ve kontrol delisi bir kadın Mrs. Gamart yaşamaktadır. Florence’nin açtığı kitapçının olduğu Eski Ev’i her zaman bir sanat merkezi olarak hayal etmiştir ve oranın şu an bir kitapçı olarak çalışması onun için kabul edilemez bir durumdur. Elbette Bayan Gamart’ın yüksek yerlerde tanıdıkları, istediğinde yasa çıkartabilecek akrabaları vardır. Eski Ev, ince ince işlenmiş İngiliz sinsiliği ile Florence’nin elinden alınır ancak bu Eski Ev yine de kimseye yar edilmez.

The Bookshop, Kitapçı - İngiliz Kırsalında Bir Film

Bir yandan İngiltere hakkında bir şeyler öğrenmek bir yandan da kitaplarla ilgili bir film seyretmek isterseniz çok hoş bir seçenek olabilir The Bookshop. Karakterleri de, renkleri de çok hoş bir film bu. Kaçırmayın derim. Keyifle!

Menüye dön