Taboo – Kaçırmamanız Gereken Dizilerden!

Taboo

Taboo uzun zamandır izlediğim en iyi dizilerden biri oldu. Herkese gönül rahatlığıyla önerebildiğim nadir dizilerden biri desem abartmış sayılmam. İlk sezonu sekiz bölümden oluşan dizinin ikinci sezonu için çekimler de başlamış bulunuyor. İzleyecek enfes bir dizi arıyorsanız fazla uzatmadan hemen göz atın derim.

Taboo

Taboo çok sevdiğim ve son dönemde yaptıklarına hayran kaldığım Tom Hardy ve babası Edward “Chips” Hardy tarafından yazılan bir öykü üzerinden yine Tom, babası Edward Hardy ve Steven Knight tarafından yaratılmış bir dizi. Müzikleri de ne yapsa bayıla bayıla dinlediğim Max Richter tarafından yapıldığından diziye ister istemez biraz fazla kafayı takmış bulunuyorum. Ancak televizyonda izlediğim hiçbir şeye benzemeyen bu dizi sadece beni değil, birçok izleyici ve eleştirmeni de kendine ilginç bir şekilde bağlamış durumda. Tarihe çok farklı açılardan bakması bir yana, voodoo ve gotiği enfes bir şekilde birbirine karıştırıyor. Dizi boyunca açıklanmayan ve muhtemelen hiçbir zaman da açıklanmayacak o kadar mistik şey var ki belli bir yerden sonra sorgulamadan izlemeye zorluyor insanı. Ve ancak sorgulamadan izleyince biraz daha keyfini çıkarıyor insan sanırım.

Taboo

On dokuzuncu yüzyıl Londrasında geçen dizide tüm karakterler bir yana herkesin dilinden düşmeyen tek karakter elbette Tom Hardy‘nin canlandırdığı James Keziah Delaney. Tom Hardy bu karakteri yaratırken aklında edebiyatın pek de hoşça anmadığımız isimlerinden Bill Sykes’ın yanı sıra Heathcliff, Hannibal Lecter, Sherlock Holmes ve Mr. Darcy’e kadar birçok karakter varmış. Ve aslını isterseniz ortaya çıkan bu Delaney karakteri hepsinden birer parça taşıyor ve izlemesi de bir şölen haline dönüşüyor doğal olarak. Yani aklınız alıyor mu? İnsan eti yiyen bir Mr. Darcy ve aynı zamanda biraz da Sherlock Holmes! Kulağa saçma ve imkansız gelse de Tom Hardy öyle bir iş çıkarıyor ki ortaya ayakta alkışlamamak elde değil.

Taboo

Karanlık bir dizi Taboo; içinde vahşet de var ensest de. Ancak bunca garipliğine rağmen insanda merak uyandırmak ve daha fazlasını istemek dışında bir duygu uyandırmıyor. Fark ettiyseniz konusuna hiç dokunmadım. İzlemeye başladıktan sonra doya doya araştırırsınız isterseniz, ancak çok da karıştırmayın ve keyfini çıkarın derim. Keyifle!

Menüye dön