Song of the Sea, İçinizi Isıtacak Bir Animasyon

Song of the Sea son dönemde izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. Animasyonlar genellikle komedi türünde olduğundan pek ilgimi çekmiyor ancak arada sırada Song of the Sea gibi enfes filmler de çıkıyor ortaya. Çizgilerine de renklerine de bayılacağınız bir film var karşınızda.

Song of the Sea

Song of the Sea ve selkie

Song of the Sea yönetmenliğini Tomm Moore‘un yaptığı bir İrlanda filmi. Konusu da selkie’yi anlatan eski bir Kelt mitine dayanıyor. Babaları Conor ile müthiş bir deniz fenerinde yaşayan Ben ve Saoirse’nin hikayesi aslında bu. Annelerini Saoirse’nin doğumunda kaybeden ailede bu kaybın izlerini açık bir şekilde görülüyor. Ben iyi bir abi olması gerektiğini bilse de kız kardeşi Saoirse’den kolayca bıkabiliyor. Saoirse ise altı yaşında olmasına rağmen tek kelime konuşamıyor. Bir gece annesinden kalan bir deniz kabuğu flütünü buluyor ve bununla ortaya çıkardığı müzik hem iletişim aracı oluyor hem de annesinin geçmişindeki büyülü sırları ortaya çıkarıyor. Saoirse’nin bir selkie olduğunu keşfetmesi ise annesinin odasında mistik bir kaban bulmasıyla başlıyor. Kabanı giyip denizde foklarla yüzmeye başladığında, karada insan olarak ve denizde de fok olarak yaşayan bir selkie olduğunu anlıyor. Bu selkienin ise bir görevi var elbette ancak insanlar her zamanki halleriyle her şeye engel olmakta sınır tanımıyorlar. Ben ve Saoirse büyükanneleri ile yaşamak üzere şehire gönderildiklerinde geri dönüş yolunu bulmak için birlikte çalışmak zorunda kalıyorlar. Ben’in köpeği Cu’ya kavuşmak için çizdiği haritayı takip ederken farklı yollar ve farklı şeyler ile karşılaşıyorlar. Ben annesinin ona anlattığı hikayelerin gerçek olduğunu ve kardeşinin bu hikayeleri canlandıracak güce sahip olduğunu anlıyor. Ona yardım etmesi içinse kendi korkularından arınması gerekiyor.

Song of the Sea

Song of the Sea’nin film müziklerinin de çok iyi olduğunu belirtmem gerek. Zaten filmi izlerken müziğin ne kadar etkili ve insanı etkileyen bir şey olduğunu düşüneceksiniz emin olun. Bir de bu şarkılar filmin o mükemmel renkleri ve animasyonları ile birleşince insanı büyüleyen bir şey çıkıyor ortaya. Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz bir film Song of the Sea. Sevgiliyle de aileyle de rahatlıkla izlenebilir. Keyfini çıkarın!

Menüye dön