Senin Adın – Your Name

Senin Adın, Japon yönetmen Makoto Shinkai’nin yönettiği; zaman, kader ve iki genç arasındaki sıra dışı ilişkiyi anlatan bir anime. Makoto Shinkai için Japonya’nın yeni Hayao Miyazaki’si diyorlar, açıkçası bu filmi izledikten sonra nedenini anlamak güç değil. Hatta ben hızımı alamayıp bir filmini daha izledim; onu da en kısa zamanda yazacağım.

Senin Adın - Your Name

Senin Adın, spoiler vermeden anlatması zor bir film. Ben söz konusu animeler ise, konularına bakmadan izliyorum çoğu zaman. Ne olursa olsun filmden bir şeyler kazanacağımı ve (genelde) çok seveceğimi bildiğimden tüm duyularım açık bir şekilde izliyorum. Size de aynısı önereceğim; özellikle bu film için. Her yerde karşılaşacağınız ve artık spoiler olmaktan çıkmış tek şey ise filmde bir vücut değiştirme durumunun olması.

Senin Adın - Your Name

Lise öğrencisi Mitsuha Miyamizu Japonya’nın Hida adlı dağlık bölgesinde Itomori adlı kurgusal bir kasabada yaşamaktadır. Taki Tachibana ise Tokyo’da yaşayan bir lise öğrencisidir. Bu ikilinin hayatları beklemedikleri bir zamanda birbirine dolanacak ve tamamen değişecektir. Filmin konusuyla ilgili daha fazlasını bilmenize gerek yok kanımca.

Senin Adın - Your Name

Senin Adın ve ilkler

Film 2016 yılında vizyona girmiş ve 358 milyon dolarlık gelir elde ederek maddi açıdan çok büyük başarı kazanmış. Japonya’da en çok kar eden filmlerde dördüncü sıraya girmiş ve aynı zamanda dünya çapında İngilizce olmayan ve en çok kar elde edilen filmlerde de on ikinci sırada yer alıyor. Bir de, Japonya’da Hayao Miyazaki’nin yönetmediği ve yüz milyon dolardan fazla gelir elde eden ilk anime olma özelliğini taşıyor. Anlayacağınız, bu filmi sadece anime severler değil, herkes çok sevmiş. Çin ve Tayland’da da en çok gelir elde edilen Japon filmlerinde birinci sırada yer alıyor film.

Senin Adın - Your Name

Gelin görün ki yakalanan onca başarı ve alınan onca övgüye rağmen filmin yönetmeni Makoto Shinkai filmin yeteri kadar iyi olmadığını, çok daha iyi olabileceğini düşünüyormuş. Konuyla ilgili olarak: “Yapamadığımız çok şey oldu, animasyonun yönetmeni Masashi Ando film üzerine daha fazla çalışmak istiyordu ancak para olmadığından devam edemedik. Benim için tamamlanmamış ve dengesiz bir film bu. Olay örgüsü iyi fakat film mükemmel olmaktan uzak. İki yıl yeterli değildi.” demiş. Acaba “tamam oldu bu film” dedikleri versiyonu nasıl olacaktı diye düşünmeden edemiyor insan çünkü filmin bu hali bile mükemmel. Mutlaka izleyin derim.

Hazır Japon animelerinden bahsediyorken ülkenin edebiyatına da göz atın derim: Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak

Menüye dön