Searching for Sugar Man, Bir Sixto Rodriguez Belgeseli

Searching for Sugar Man… Tatilde izlemeyi hiç düşünmeyeceğim bir belgesel bu inanın. Ancak gelin görün ki babam “Sen de izle bak çok güzel bir belgesel” dediği için başına oturup kalkamadığım televizyona en son ağlayarak bakıyordum. İşte tam da bu yüzden tatilde izlemek istemezdim, insanı derinden etkileyen bir belgesel Searching for Sugar Man. Size katacakları arasında enfes bir soundtrack ve eşsiz bir hayat görüşü olacak. Müthiş bir sofradan, en lezzetli yemekleri yiyerek kalkmışçasına hissedeceksiniz film bittiğinde.

Searching for Sugar Man, Bir Sixto Rodriguez Belgeseli

2012 yapımı bir İsveç-İngiliz belgesel film olan Searching for Sugar Man Kuzey Afrika’da fenomen haline gelmiş bir şarkıcının hayatını konu ediniyor. Doksanların sonunda Cape Town’da yaşayan iki büyük hayran Stephen “Sugar” Segerman ve Craig Bartholomew-Strydom’ın Amerikalı sanatçı Sixto Rodriguez’i bulma çabalarını Malik Bendjelloul yönetmenliğinde izliyoruz. Sixto Rodriguez’in öldüğüne dair dedikoduların doğru olup olmadığını ve doğru değilse bu Kuzey Afrika’da hayli ünlü olan sanatçının hayatını nasıl sürdürdüğünü araştıran iki hayran buldukları karşısında izleyiciler kadar şaşırıyorlar. Sixto Rodriguez yaşadığı ülke olan Amerika’da ünü yakalayamamış olsa da Kuzey Afrika’da neredeyse her radyoda sürekli çalan bir şarkıcı olarak biliniyor. Hayranları o kadar fazla ki, ülkede Elvis Presley’dan çok daha fazla tanınıyor ve seviliyor. Ancak bu şarkılarını dinledikleri sanatçı hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyor Kuzey Afrikalılar. Duydukları sadece birkaç dedikodudan ibaret ve buna da pek inanmak istemiyorlar. Belgesel de bu şekilde ortaya çıkıyor. İki büyük hayranı sanatçıyı bulmak için kolları sıvıyorlar. Rodriguez gerçekten şahsına münhasır bir insan. Etrafındaki herkesin ona hayran olmasının sebeplerinden biri harika şarkılar ortaya çıkarmasından da değil. Çok nadir rastlanan bir kişiliğe sahip olmasından sanırım. Tabi şarkılarının da güzel olduğunu hemen belirteyim. Ben özellikle Cause adlı şarkısını çok seviyorum. Umarım siz de en az benim kadar çok seversiniz.

Searching for Sugar Man, Bir Sixto Rodriguez Belgeseli

2013 yılında BAFTA En İyi Belgesel ödülünü ve iki hafta sonra da 85. Oscar Ödülleri’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü kazanan Searching for Sugar Man on beşten fazla ödüle sahip bir belgesel. Yönetmeni Malik Bendjelloul ise kazandığı ödüllerden bir sene sonra depresyonda olduğundan ne yazık ki intihar etti. Neyse! Güzel bir belgesel izlemek isterseniz öneririm. Keyile!

Menüye dön