Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen, bir İngiliz romantik komedi filmi. Ben komedi kısmına pek gülemediysem de romantik kısmını sevdim açıkçası. Sadece bir romantik komedi olmakla kalmayan film, Doğu Batı ilişkilerine de çok hoş bir şekilde değiniyor. Bu yazıyı siz filmi izlemeden önce kitabı okuyun diye yazıyorum. Ne yazık ki ben kitabı okumadan izlemiş bulundum ancak herkes kitabın çok güzel olduğunu söylüyor. Paul Torday tarafından 2007’de yazılan kitap dilimize Yemen’de Somon Avı olarak çevrilmiş.

Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen, adı üstünde Yemen’de bir somon balığı çiftliği kurulması çalışmalarını anlatıyor. İngiltere’nin önde gelen balıkçılık uzmanlarından biri olan Dr. Alfred Jones tam işinden bunaldığı sıralarda, büyük bir danışmanlık şirketinde çalışan Harriet tarafından toplantıya çağrılır. Bu toplantıda Harriet, Alfred’e Yemen Şeyhi’nin Yemen’de bir somon çiftliği kurmak istediğini anlatır. Alfred, böylesi bir şeyin imkansız olduğunu düşünse de, kafasında kendi bile farkında olmadan planlar yapmaya başlar ve ortaya çok yüksek bir bütçe çıkarır. Harriet’ın onun hiç sözünü kesmeden dinlemesi ve önerdiği bütçeye sesini çıkarmaması Alfred’i çok şaşırtsa da, bu ikili arasındaki uyumsuzluk izleyicilerin çoktan kanıksadığı ve hoşlandığı bir şey haline gelivermiştir.

Salmon Fishing in the Yemen

Bu imkansız görevi üzerine almayı düşünmeyen Alfred, işin içine Başbakan da karışınca ve evliliği de yokuş aşağı tam gaz gittiğinden kendini projenin başında bulur. Şeyh somonlara olan tutkunluğu ve büyük proje için yapılması gereken her türlü olanağı Alfred’e verdiğinden, bu huysuz ve ilginç balık uzmanı kolları sıvar. Bu esnada bolca vakit geçirdikleri Harriet ile aralarında bir şeyler olmaya başlar elbette. Küçük küçük farklı hikayelerle güçlenen ve renk kazanan bir film bu. Ben özellikle Şeyh karakterini çok sevdim. Genelde Doğulu insanları saçma sapan portrelemek gibi bir moda varken bu filmde Şeyh resmen ışıldıyor. Somon denilen soğuk su balığı, Yemen gibi bir yerde nasıl yetiştirilir? Hadi yetişir diyelim, onca balık nasıl Yemen’e götürülür? Biraz inanç, bolca bilim ve en önemlisi de aşk olmayacak olanı olur kılıyor bu filmde. Keyifli bir seyirlik arıyorsanız öneririm. Keyifle!

Menüye dön