Renoir – Ressamın Hayatının Son Yıllarına Bir Bakış

Renoir, Fransız ressam Pierre-Auguste Renoir’in hayatından kısa bir kesit sunuyor. İzlenimciliğin gelişiminde öncülük eden ressamlardan biri olan ressam, güzelliğe ve kadınsal duygusallığa düşkündü ki bunu çalışmalarında da görmek mümkün. Bu filmde de artık yaşlanmış, hasta ve ölüme yakın ressamın son modeli ile ilişkisini ve bu son modelin kişiliğini izliyoruz. Filmi çok bir beklentim olmadan, hasta yatağımda izledim. Ancak izledikçe gözlerim açıldı diyebilirim. İnanılmaz bir renk cümbüşüne ve Fransa’nın güzelliklerinde kaybolmaya hazır olun derim.

Renoir

Renoir, 2012 yılında vizyona girmiş bir Fransız drama filmi. Ressamın son yıllarına dayanan film Birinci Dünya Savaşı sırasında Cagnes-sur-Mer’de çekilmiş. Başrollerinde Michel Bouquet, Christa Theret, Thomas Doret ve Vincent Rottiers yer alıyor. Filmin adı Renoir olsa da filmde öne çıkan ne ressam Pierre-Auguste ne de ünlü bir yönetmen olan oğlu Jean; bu filmde en çok parlayan ressamın son modeli ve aynı zamanda yönetmen oğlunun sevgilisi olan Andree. Andree filmde ressama karısı tarafından önerilmiş gibi gösterilse de gerçekte, sanatçı Henri Matisse tarafından öneriliyor. Gençliği ve güzelliği ile Jean’in hayatını büyük ölçüde etkileyen Andree, sonradan çok ünlü olacak bu yönetmenin ilk eşi ve filmlerindeki oyuncu olarak ortaya çıkıyor. Filmi hem hızlandıran hem de izlettiren az çok Andree olsa da, ben Renoir’in hayata bakışı, sanata olan aşkı ve hayalindeki resimleri yaratma uğraşına odaklandım genel olarak. Bir de açıkçası, yaşadığı eve ve genel olarak hayatına öykünmeden edemedim. Filmdeki her şey o kadar güzel geliyor ki göze, ince detaylara dalıp hayal kurmadan edemiyor insan.

Renoir

Renoir ya da sanatla özellikle ilginiz olmasa da severek izleyeceğiniz bir film olacak bu. 39. Cesar Ödülleri’nde En İyi Kostüm ödülünü kazanan film, kostümleriyle gerçekten göz kamaştırıyor. Sadece kostümleri değil, filmin renkleri, çekildiği yer, oyuncular ve özellikle belli başlı sahnelere bayılacaksınız eminim. İzlemeden önce yanınıza en sevdiğiniz şaraptan bir şişe ve ona eşlik edecek atıştırmalıklardan almayı ihmal etmeyin. Mutlaka izleyin derim. Az çok soğumaya başlayan bu havalarda müthiş bir seyirlik olacak. Keyifle!

Menüye dön