Rebel in the Rye – Çavdar Tarlasındaki Asi

Rebel in the Rye Danny Strong tarafından yazılmış ve yönetilmiş 2017  yapımı bir Amerikan filmi. Kenneth Slawenski’nin Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger adlı kitabından uyarlanan film J. D. Salinger’ın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki ve sonrasındaki hayatını anlatıyor. Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı kitabı okudunuz mu? O kadar popüler ve o kadar zamansız bir kitap ki okumadıysanız da mutlaka duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Peki bu kitabın ilginç yazarı hakkında neler biliyorsunuz? J. D. Salinger hayli ilginç bir insanmış, hayatını okuduğumda çok şaşırmıştım açıkçası.

Rebel in the Rye - Çavdar Tarlasındaki Asi

Rebel in the Rye’ın başrollerinde Nicholas Hoult ve Kevin Spacey yer alıyor. J. D. Salinger’ı Hoult ve onun başarıya doğru ilerlemesinde katkısı bulunan öğretmeni Whit Burnett‘i de Spacey canlandırıyor. Whit Burnett Story adlı derginin editörü ve sahibi ve anı zamanda Salinger’ın hayran olduğu nadir insanlardan biri. Bu ikili hoş bir ikili olmuş açıkçası, ikisini de izlemesi hayli keyifli. Ancak film bazen o kadar akmıyor ki sıkılmadan edemiyorsunuz. Yine de, eğer Salinger’ı merak ediyor ve hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız izlenebilir diye düşünüyorum ve bu yazıyı sırf bunun hatırına yazıyorum.

Rebel in the Rye - Çavdar Tarlasındaki Asi

Rebel in the Rye Salinger’ın kariyerinin her aşamasını anlatıyor: Colombia’da geçirdiği zamanı, İkinci Dünya Savaşı’na katılımını, The New Yorker’a kısa hikayeler yazan bir yazar olduğu dönemi ve nihayet Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı 1951’de yayımlamasını. Çavdar Tarlasında Çocuklar yayımlandıktan sonra büyük olay yaratıyor ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada hızla satmaya başlıyor. Ancak yazar savaştan döndükten sonra asla eskisi gibi olamadığı için ve başka birçok sebepten ötürü kendini ve ailesini New Hampshire’da tüm gözlerden uzak bir yaşama kapatıyor.

Rebel in the Rye - Çavdar Tarlasındaki Asi

Eleştirmendeler çok fena tokatlar yiyen film bence fena bir seyirlik değil. Yer yer sıkılıp ileri almak isterseniz hiç durmayın derim. Yine de yazarın hayatını hap şeklinde öğrenmek ve ana hatları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz hoş bir seçenek. Hem Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı hala okumadıysanız filmden sonra okumak istersiniz, kim bilir? Keyifle ve merakla izleyin!

Menüye dön