The Railway Man ve Eric Lomax

The-Railway-Man

The Railway Man, Eric Lomax’in aynı adlı kitabından uyarlanan bir film. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar tarafından esir edilen bir İngiliz subayının hayatını anlatıyor. Esirken çokça işkence gören asker, yıllar sonra kendisine işkence yapan insanın hala yaşadığını öğreniyor ve yüzleşmek için onunla görüşmeye karar veriyor. Jonathan Teplitzky‘nin yönettiği film, savaş ve savaşın değiştirdiği insanlar üzerinde çokça düşünmenize sebep olacak.

Some time the hating has to stop.

-Eric Lomax

Filmin başrolünde Colin Firth yer alıyor. Eric Lomax’i canlandıran Firth gayet şahane bir iş çıkarmış. Lomax’in gençliğini ise Jeremy Irvine canlandırmış. Lomax’i o kadar iyi bir insan olarak canlandırmış ki ekrana girip işkencecilerini öldürmek istiyor insan. Lomax’in eşi rölünde ise Nicole Kidman var. Bu üç oyuncunun da harika işler çıkardığını belirtmem gerek. Ayrıca Lomax’in kızı babasının genç halini – doğal olarak – hiç görmemiş olsa da, filmi izledikten sonra babasının gençliğiyle tanıştığını ve Jeremy Irvine’in babasını çok iyi tanıdığını belirtmiş. Bunu kızı söylüyorsa bize de inanmak kalıyor tabi.

the railway man eric lomax
Eric Lomax ve Takashi Nagase

The Railway Man adlı kitap birçok ödül kazanmış. İlk önce BBC tarafından dizi olarak yayınlamış ve sonrasında da sinemaya uyarlanmış. Eric Lomax hayatı boyunca savaş hakkında konuşmaktan kaçınmış. Yine kızının belirttiğine göre annesi savaş hakkında soru sorduğunda, bunun hakkında asla konuşmak istemediğini ve bir daha konuyla ilgili soru sormaması gerektiğini belirtmiş. Annesi de bir daha konuyu açmamış. Ancak filmde Kidman’ın canlandırdığı kişi Lomax’ın ilk eşi değil. Kızı olarak bahsettiğim kişi ise Lomax’ın ilk eşinden olan çocuklarından biri. Lomax, Kidman’ın canlandırdığı Patti için ilk eşinden boşanıyor. Filmde buna yer verilmemiş ancak birçok kaynaktan Lomax hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ben özellikle şu siteyi önerebilirim: History vs. Hollywood. İlginizi çekerse okumakta fayda var.

the railway man
Yıllar sonra Eric Lomax ve Takashi Nagase

The Railway Man ve işkencecisi

Eric Lomax ve Japon işkencecisi Takashi Nagase İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez bir araya geliyorlar. Videoda da görebileceğiniz gibi Takashi Nagase ağlıyor ve Japon ordusunun bir mensubu olarak, ülkenize çok çok kötü bir şekilde davrandık diyor. Lomax’ın kolunu tutuyor, işkence görürken neresinin kırıldığını hatırlıyor. Uzun süre boyunca elini bırakmıyor. Enemy, My Friend? adlı bu belgesel ise yönetmeni Mike Finlason’a bol ödül kazandırmış. Filmi izleyecekseniz ya da kitabı okuyacaksınız, bu belgesele de bir göz atmanızı öneririm.

Filmin fragmanı da burada. Bu aralar biraz daha ağır bir şeyler izlemek istiyorsanız mutlaka öneririm. Benim gibi çokça duygusal ve hemen etkilenebilen bir insansanız da mendilinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Keyifle!

Menüye dön