Predestination, Mükemmel Bir Bilim Kurgu

Predestination The Spierig Brothers’ın yazıp yönettiği son dönemde izlediğim en iyi bilim kurgu filmi oldu. Hem senaryosu hem oyuncuları hem de konusuyla oldukça farklı bir film olan Predestination, değişik bir şeyler izlemek isteyenleriniz varsa mükemmel olabilir. Genelde bilim kurguları insana çok odaklanmadıkları için fazla sevmem. Ancak Predestination tam tersini yapıyor ve olabildiğince insan odaklı bir kurguda ilerliyor.

predestination

Başrollerinde Ethan Hawke ve Sarah Snook‘un yer aldığı film zamanda yolculuk edebilen bir ajanın, oldukça etkili işler yapan bir teröristi takip etmesini anlatıyor.  Robert A. Heinlein’ın kısa hikayesi “—All You Zombies—”den uyarlanan film bir yandan zaman konusunu işlerken bir yandan da aşk, arkadaşlık gibi derin derin konulara da girebiliyor. Ethan Hawke’ı her zaman sevmişimdir. Bu filmde de harika bir iş çıkardığını düşünüyorum. Sarah Snook ise ilk kez izlediğim bir oyuncu oldu, bundan sonra da zevkle izleyebileceğimi düşünüyorum. Şimdiki Hollywood oyuncularının aksine, değişik bir güzelliği ve tarzı var. 

predestination

Predestination ve spoilerdan kaçınmak

Filmden kısaca bahsetmek istiyorum ancak çok da bir şey söylemeyeceğim. İzledikten sonra nedenlerini daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Bol bol merak edin bakalım. “Fizzle Bomber” adı verilen bir teröristi yakalamak için bir ajan zamanda yolculuk yapar. Bu zaman yolculuğunda bomba durdurulmuştur ancak terörist yakalanamamıştır. Ajan bu teröristi yakalayamazsa binlerce insan ölecektir. Ajanımız bir gün oldukça ilginç bir hikayeye sahip bir adamla tanışır. Adam hikayesini anlattıkça inanılmaz bir hayat hikayesini dinlerken bulursunuz kendinizi. Ajan ve bu adam bir süre birlikte hareket edecek ve teröristi yakalamayaca çalışacaklardır. Birbirine kesişen hayatlar, ilginç karşılaşmalar ve oldukça değişik bir hikaye var karşınızda anlatacağınız. Elimden geldiğince hiç ipucu vermeden anlatmaya çalışıyorum ki siz de en az benim kadar zevk alın filmden. Önerim, hakkında detay veren hiçbir şey okumamanız ya da araştırma yapmamanız olacak. Sadece fragmana şöyle bir bakın ve hoşunuza giderse hemen bu akşam izleyin bu filmi derim. Gerçi hoşunuza gitmediyse de siz yine de izleyin, bu kadar akıllıca senaryolaştırılmış çok az film izleyebilirsiniz. Bir de ısrarla tekrar söyleyeceğim, insana dokunan çok yanı var bu filmin. Şimdiden iyi seyirler!

Menüye dön