Nightcrawler, Jake Gyllenhaal’a Bayılacaksınız!

Nightcrawler (Gece Kuşu) Dan Gilroy tarafından yazılmış ve yönetilmiş son dönemde izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. Hatta En İyi Senaryo Oscar’ın da aday gösterilmiş. Jake Gyllenhaal ise filmde o kadar iyiydi ki Oscar’a aday olmamasına çok şaşırdım. Fazlasıyla gerçekçi bir sosyopat olmuş.

Nightcrawler, Jake Gyllenhaal
Bir inşaat sahasında hırsızlık yaparken yakalanan Lou Bloom, güvenliğe saldırır ve onun da saatini çalar. Çaldığı malları satmak için pazarlık yaptığı adamdan iş ister, adam da ona bir hırsızla çalışmayacağını belirtir. Bu elbette ilginç karakterimiz Lou Bloom’u düşündürecektir. Filmin daha ilk başından karakterin ne kadar ilginç olduğunun sinyallerini verse de yine de beklentinizi aşıyor Lou…

Nightcrawler, Jake Gyllenhaal

Bir gün araba kazası olan bir yerde serbest çalışan bir ekip görür. Bu ekip kaza ve benzeri görüntüleri çekip haber kanallarına satmaktadır. Lou da son kez hırsızlık yaparak bir bisiklet çalar ve bunu bir kamera ve radyo tarayıcısı ile takas eder. O da artık geceleri haberlere satmak üzere görüntü peşinde koşan biri olacaktır. İlk görüntülerini sabah haberleri direktörü Nina’ya (Rene Russo) satar. Nina Lou’nun yaptığı işi beğenmiştir ve onu daha iyi yapması ve işine devam etmesi için teşvik eder. Elbette kanalının şiddet içeren görüntülerle daha çok ilgilendiğini de belirtir çünkü insanlar bu tür haberleri daha çok izlemektedir. Lou işinde ona yardımcı olması için evi olmayan oldukça çaresiz bir “asistanı”, Rick’i işe alır.  

Nightcrawler, Jake Gyllenhaal

Nightcrawler ve GTA

Daha iyi görüntüler alabilmek için Lou suç işlenen yerlerde daha çok görünmeye ve hatta vücutların yerlerini değiştirmeye de başlar. Film bundan sonra hız kazanır. Lou işlerinin giderek artması ve eline para geçmesiyle birlikte arabasını değiştirir ve daha iyi bir ekipman alır. İzleyici de bir yandan Lou karakterine yavaş yavaş hayran kalmaktadır ama bir yandan da çok emin değildir. İnsanı şaşırtan bir karakter olmuş Lou. Ne kızabiliyorsunuz ne sevebiliyorsunuz, sadece hayrete düşüyor ve hayran oluyorsunuz o kadar. Film Los Angeles’ta geçiyor. Siz de benim sevgili eşim gibi GTA oynuyorsanız film boyunca “Aaa ben burda gezdim, aaa bu görüntüler resmen GTA’dan alınmış!” gibi cümleler kurabilirsiniz. Lou’nun kullandığı arabaya bakıp bakıp iç geçirebilirsiniz. (Dodge Challenger SRT imiş) GTA ile hiç alakanız yoksa bile çok seveceğiniz bir film olacak Nightcrawler. Keyifli seyirler!

Menüye dön