Muhteşem Güzellik – La grande bellezza

Muhteşem Güzellik (La grande bellezza) Paolo Sorrentino‘nun yönettiği, enfes bir film. 2013’ün en iyi filmleri listelerinde sürekli boy göstermesini, her izleyenin anlatacak kelime bulamamasını fazlasıyla hak ediyor diyebilirim. Televizyon karşısında geçireceğiniz en mükemmel dakikalar bu filmi izlerken geçireceğiniz dakikalar olabilir. O kadar güzel sahnelere sahip ki gözleriniz hiç böyle bir bayram etmemiştir.

Muhteşem Güzellik

Muhteşem Güzellik, göze de ruha da eşi benzeri olmayan bir bayram yaşatıyor. Film Celine’in Gecenin Sonuna Yolculuk adlı eserinden bir alıntıyla başlıyor; “To travel is very useful, it makes the imagination work, the rest is just delusion and pain. Our journey is entirely imaginary, which is its strength.” Daha ilk saniyelerde etkisini gösteriyor anlayacağınız. Toni Servillo‘nun başarıyla canlandırdığı ana karakter yaşlanmakta olan, sosyetenin renkli simalarından biridir. Yirmili yaşlarında ünlü bir kitap yazmış ve kendini rahat, lüks bir hayata bırakmıştır. Roma’da Kolezyum’a bakan şahane evinde sürekli partiler vermekte ve kültür köşesinde yazmaktadır. 65. yaşını büyük bir partiyle kutladıktan sonra hayatını tekrar düşünmeye başlar. Elbette bu esnada hayatındaki kadınları, zenginliğin getirdiklerini, götürdüklerini bol bol inceleme şansınız olacak. Bir de insanın etrafında toplanan o kalabalığın ne kadarı kalıcı ne kadarı geçici onu gösteriyor film. Bunun sebeplerinin sadece para olmadığının da altını çiziyor. 65 yaşında hayatını büyük bir rahatlıkla geçirmiş bir adam nasıl yaşar, ne düşünür, boş vakitlerinde ne yapar? Kendine kurduğu muhteşem hayatın keyfini çıkarabilir mi? Başka neye ihtiyacı vardır?

muhteşem güzellik

Muhteşem Güzellik ve sanat eseri

Filmin konusu aslında pek de önemli değil aslını isterseniz. Yani görüntüler o kadar muhteşem ki hiçbir şey anlatmasa bile saatlerce zevkle izleyebileceğiniz bir seyirlik olduğundan ilgilenmiyorsunuz bile. İşte tam da bu yüzden tekrar tekrar izlenebileceğini düşünüyorum. Hatta arka planda sürekli açık durması, sanki canlı ya da hareketli bir sanat eseriymişçesine hayatını sürdürmesi de çok fantastik olabilir. Ne zaman dönüp baksanız mükemmel bir görüntüyle karşılaşacaksanız nasılsa. Televizyonu da çerçeve niyetine kullanabilirsiniz. Özetle filmin her saniyesi güzelliklerle dolu. Mümkünse yalnız, değilse sakin insanlarla izlenmeli derim. Mutlaka izleyin. Keyifle!

Menüye dön