Mozart in the Jungle, Klasik Müzik Dolu Bir Dizi

Mozart in the Jungle başrolünde klasik müziğin olduğu, izlemesi hayli zevkli ve dinlemesi de bir o kadar keyifli olan bir dizi. Roman Coppola‘nın yaratıcıları arasında yer alması ve oyuncularının da birbirinden enfes olması elbette diziyi daha mükemmel kılmış. 

mozart in the jungle

Sex, drugs, and classical music.

Mozart in the Jungle Amazon’un yarattığı bir dizi. Her bölüm ortalama 28 dakika sürüyor. Ne yazık ki oldukça kısa. Mozart in the Jungle: Sex, Drugs, and Classical Music adlı kitaptan uyarlandığını da hemen belirteyim. Obuacı Blair Tindall’ın 2005’te kendi anılarından yola çıkarak yayımladığı bir kitap bu. Bir obuacı olarak New York’taki profesyonel kariyerini anlatmış. Çalıştığı yerler arasında New York Filarmoni Orkestrası ve çeşitli Broadway şovları var. Sahne kadar arkada gerçekleşenlerin de hayli fantastik olduğunu anlatıyor. Dizi ise sanırım olabilecek en iyi oyuncularla hayata geçirilmiş. Çıkar çıkmaz hem izleyicilerden hem de eleştirmenler çok iyi notlar alması da bunu kanıtlıyor. Ben de seyrederken hiç bitmesin istedim. Ancak hem çok güzel olduğu hem de gerçekten kısa olduğu için hemen bitiveriyor.

mozart in the jungle

Mozart in the Jungle ve oyuncular

Dizinin başrolünde Gael García Bernal yer alıyor. Bernal istisnasız herkesin sevdiği bir oyuncu. Bu dizi ile de hem çok çekici hem de hafif deli bir “maestro” olan Rodrigo’yu canlandırıyor. Kesinlikle görür görmez bayılacağınızı düşünüyorum. Dizi bir de güzel oyuncuları ile dikkat çekiyor elbette; Saffron Burrows ve Lola Kirke başı çekiyorlar. New York Senfoni’nin kondüktörünün (Malcolm McDowell) emekli olmasıyla yerine gelen Rodrigo ve değişen dinamikleri anlatıyor dizi özetle. Bu arada Rodrigo karakterinin de Gustavo Dudamel‘in kurgu hali olduğunu belirteyim. Dizi anılardan meydana gelen bir kitaptan uyarlandığından az çok gerçekleri sunuyor. Bu açıdan da izlemesi çok daha zevkli hale geliyor.

mozart in the jungle

Dizinin aslında en güzel yanı da izlerken çok güzel şarkılar dinliyor olmanız. Klasik müziğin nasıl yapıldığını görmek yeteri kadar büyülü bir şey ne de olsa (ki ben canlı müzik sevmem ama klasik müzik konseri inanın çok farklı bir şey). Mutlaka göz atın derim, hayli keyifli bir dizi çıkmış ortaya.  

Menüye dön