mother! Bir Darren Aronofsky Harikası

mother!, hakkında hiçbir şey bilmeden izlemeye başladığım ve film ilerledikçe şaşkınlıktan şaşkınlığa düştüğüm bir film oldu. Requiem for a Dream ve Black Swan filmlerinin yönetmeni Darren Aronofsky’den etkileyici bir film bekliyordum elbette ama mother! tüm beklentimi aşmakla birlikte, beni çok fazla düşündüren bir film oldu. Düşünme faslı, film bittikten sonra, hakkında araştırma yaparken başladı. Film esnasında pek bir şey düşünemedim çünkü hem ne olup bittiğine dair bir şeyleri anlama çabası hem de olanlara karşı tepkim yüzünden neye uğradığımı şaşırmıştım. Film bittikten sonra eşimle biz ne izledik şimdi diye düşünürken biraz araştırma yaptım ve okuduklarımdan sonra film gözümde bir başyapıta dönüştü açıkçası.

mother! Bir Darren Aronofsky Harikası

mother! hakkında elimden geldiğince spoiler vermeden bir şeyler yazma çabasındayım. Siz de filmi benim gibi hakkında hiçbir ön araştırma yapmadan izleyin, önce bir güzel şaşırın ve biraz rahatsız olun istiyorum. Film bittikten sonra da aynı benim gibi araştırma yapın ve filmin aslında ne anlattığını anlayın istiyorum. Tüm karakterler bir bir yerine oturacak ve saçma ya da yersiz bulduğunuz her şey bir sürü anlam kazanacak ve filmi tekrar izlemek isteyeceksiniz. Eleştirmenlerin çoğundan iyi yorumlar alan film IMDb’de müthiş bir puan almamış ama ortaya tartışılacak çok konu çıkardığından enfes bir seyirlik diye düşünüyorum. Darren Aronofsky‘nin belli bir konudaki (spoiler vermemek için belli bir konu diyorum) imdat çağrısı olarak görüyorum bu filmi (ki kendisi de olanlara karşı bir tepki olarak yazdığını ve yönettiğini belirtmiş).

mother! Bir Darren Aronofsky Harikası

mother!’ın başrollerinde Jennifer Lawrence ve Javier Bardem yer alırken yardımcı rollerde Ed Harris ve Michelle Pfeiffer boy gösteriyor. Böylesi bir kadroyla ortaya ortalama bir iş çıkması da tahmin edeceğiniz üzere pek mümkün değil. Bir de filmdeki o güzelim eve bayılacaksınız emin olun! Yemyeşil kırların ve ağaçların ortasındaki bu kocaman ev sizi hem büyüleyecek hem de biraz korkutacak. Önerim, filmi hakkında bir şey okumadan izlemeniz olacak. Film bittiğinde okuyacaklarınız sizi ne kadar şaşırtacak merak ediyorum. Keyifle, merakla ve mutlaka izleyin!

Menüye dön