Minimalism – A Documentary About the Important Things

Minimalism – A Documentary About the Important Things, tesadüfen gözümüze ilişen ve hadi bir film ya da dizi yerine belgesel izleyelim dediğimiz bir akşam hayatımızı değiştiren bir belgesel oldu. Evet bir hayat öyle bir gecede değişebiliyor bazen. Bazen de bu değişim aylar ve yıllar sürüyor. Sanıyorum eşim ve ben hayatımızda minimalizme ve bununla birlikte daha güzel şeylere yer açmaya uzun zamandır kendimizi hazırlıyorduk. Bu güzelim belgesel de aslında farkında olmadan mutlu minimalist bireylere dönüştüğümüzü anlamamıza yardım etti. Bazen hayatımızda olup bitenlerin farkına varabilmemiz için bir kitabın ya da bir filmin tam da zamanında hayatımıza girivermesi ne garip.

Minimalism - A Documentary About the Important Things

Minimalism adlı belgesel minimalizmin yanında böylesi bir hayat tarzının bize ne kazandıracağını vurguluyor. Tüketmekten biraz olsun vazgeçtiğimiz noktada neler olabileceğini, hayatın nasıl değişebileceğini görüyor insan. En çok da elbette, “daha fazla ve daha büyük” hırsından bahsediyor. İnsan kendi hayatına dönüp bakmadan edemiyor tabi. Ben hiçbir zaman modaya, hatta ne modası, kıyafete/giyinmeye/süslenmeye düşkün bir insan olmadım. Belli bir yaşa gelip de modanın ne olduğunu az çok kavradığımda da bununla sadece dalga geçiyordum. Ancak modanın dalga geçilecek bir şey olmadığını ve dünya üzerinde milyonlarca kadın ve erkeğe eziyet ettiğini kavradığımda insanlığa yine biraz küstüm. Evet moda dediğimiz şey insanlığa bir eziyettir. Kadının onca reklam, onca dergi, onca film ve daha onlarcası ile, özellikle kadına yaptığı bir zulümdür. Birileri tonla para kazanırken birileri de sanki öyle bir şey olabilirmiş gibi “alışveriş terapisi” yaptığını düşünür ve belki de üç dakikalığına mutlu olur. Bir sonraki vitrinde alması gereken yeni bir şey görene kadar sürer bu mutluluk. Ve tahmin edebileceğiniz gibi vitrinler artık sadece o kocaman alışveriş merkezlerinde değil, hayatımızın her yerinde. Peki bu döngüden çıkılır mı? Nasıl çıkılır? Bu sözde “alıveriş terapisi”nin yerini neyle doldurur bu insanlar? Ben işin sadece moda kısmına odaklansam da, bu belgeselde aslında ihtiyacımız olmayan ancak bize yıllar yılı öyleymiş gibi ezberletilen bir çok şeyi göreceksiniz. Dönüp hayatınıza şöyle bir bakıp, küçücük bir değişiklik yapmaya karar verirseniz ne mutlu size!

Minimalism: A Documentary About the Important Things from The Minimalists on Vimeo.

Bu film Ryan Nicodemus  ve Joshua Fields Millburn’un kitap turunu takip ediyor ve çeşitli konukların enfes yorumlarıyla şenleniyor. theminimalists adlı web sitesinden film hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir ve bu ikilinin yazdığı kitabı da inceleyebilirsiniz. Kendinize bir iyilik yapın ve bu belgeseli izleyin derim. Lütfen cep telefonlarınızı ve bilgisayarlarınızı da uzakta bir yerlerde tutun. Gerçi, belgeseli izlerken ne telefonunuza ne de bilgisayarınıza bakmak isteyeceksiniz ama ben yine de uyarımı yapayım. Keyifle!

Menüye dön