Melancholia – Lars von Trier

Lars von Trier‘in yazıp yönettiği Melancholia uzun zamandır izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. Bitmesin, uzadıkça uzasın daha çok seyredebileyim diye içten içe çıldırsam da film öyle bir bitti ki…

lars-von-trier

Filmi izlemeden önce hakkında hiçbir yazı okumadım, kimsenin görüşünü de almadım. Ne konusuna ne de oyuncularına dair bir bilgim yoktu. Oyuncuları neyse de konuyu bilmeden seyredin bu filmi. Emin olun daha çok seveceksiniz. Acaba önceden konuyu bilseydim bu kadar sever miydim diye düşünmeden edemedim etraftaki yorumları okuyunca. Bunun nedeni de film bittiğinde rahatsız olmamdı. Eğer konusu neymiş diye okusaydım böyle olmayacaktı.

tumblr lm7mcuIzAj1qzg3vso1 500

Zaten çoğu şey hakkında adam gibi bilgi vermiyorum ancak özellikle bu filmle ilgili hiçbir şey yazmak  istemiyorum. Hatta alttaki trailer’ı da izlemeyin, adetten dursun orada. Ne bir yorum okuyun, ne de insanlara sorun. Film bittiğinde bana teşekkür edersiniz. Bir de, yalnız izlerseniz çok daha iyi olur kanımca.

Ancak yönetmen ve oyuncular hakkında birkaç bilgiden zarar gelmez sanırım. Başrolde Kirsten Dunst var ki Cannes‘de en iyi oyuncu ödülünü kaptı bu filmle. Bazılarınız hatırlayacaktır, Lars von Trier “Hitler’i anlıyorum…” gibi saçma sapan cümleler içeren bir konuşma yapmıştı törende. Merak edenler için videosu da buradaAntichrist adlı filmde yine Lars von Trier ile çalışmış Charlotte Gainsbourg ise her zamanki gibi harika. Çoğu kadının hayallerini süsleyen Alexander Skarsgård ise True Blood‘dan sonra kariyeri toparlayabilecek gibi. Hayranlarına şiddetle duyurayım, bu filmde hoş görünüyor. Şimdiden iyi seyirler!

Menüye dön