Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl son dönemde izlediğim en sevimli filmlerden biriydi. 2015 Sundance Film Festivali’nde U.S. Grand Jury Prize: Dramatic and the Audience Award for U.S. Drama kazanan film insanı hem çok üzüyor hem de çok mutlu ediyor.

Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl Alfonzo Gomez-Rejon tarafından yönetilmiş. Jesse Andrews‘in aynı adlı 2012’de yayınlanan kitabından uyarlanmış ve senaryoyu da yine yazar üstlenmiş. Orta sınıf ailelerin çocukları olan üç liseli gencin (filmin adını birebir çevirecek olursak eğer Ben ve Earl ve Ölen Kız) büyüme hikayesini anlatan film o kadar enfes bir şekilde işlenmiş ki ailecek zevkle izlenebilir. Genç yetişkin türünde kitapları pek okumasam da filmleri arada sırada izliyorum. Ancak bu film birçok açıdan sadece bir genç yetişkin kitabından uyarlama olarak kalmamış. Zaten çok sevdiğim ve her sene takip ettiğim Sundance Film Festivali’nde ödül alması da aslında çok şey söylüyor.

Me and earl and the Dying Girl

Filmin merkezinde sinema takıntılı, kendinden pek hoşlanmayan ve elbette fazlasıyla sevimli bulacağınızı düşündüğüm Greg yer alıyor. Greg karakterini Thomas Mann canlandırıyor ki böyle bir ismi olduğu için de ailesini kutlamak gerek. Greg’in çocukluğundan beri yakın “iş arkadaşı” Earl’ü ise RJ Cyler canlandırıyor ki ben bu ismi bundan sonra daha çok duymak istiyorum sanırım. Filmi izledikten sonra eminim siz de bu oyuncuya hayran kalacaksınız. Greg ve Earl günlerini özenle arkadaş edinmemeye çabalayarak ve klasik filmleri kendilerince tekrar çekerek geçiriyorlar. Bu filmlerin bazılarını kısa kısa da olsa izleyebileceksiniz. Ben en çok The Clockwork Orange uyarlamalarını sevdim.

Me and Earl and the Dying Girl

Greg annesi tarafından kanser olan bir okul arkadaşını ziyaret etmeye zorlanıyor ve filmin üçlüsü böylece tamamlanmış oluyor. Rachel tahmin edebileceğiniz gibi zeki, olgun ve hastalığından dolayı insanların ona acımasına katlanamayan bir karakter. Bu noktada Greg’in garip karakteri Rachel’a bir şekilde uyum sağlıyor. İkisi de birbirinden çok şey öğrenirken Earl’ün de katılımıyla Rachel için bir film çekme olayı devreye giriyor. Spoiler vermeden daha fazlasını anlatmayayım. İzleyecek sevimli bir film arıyorsanız mutlaka öneririm. Keyifle!

Menüye dön