Mandalinalar – Mandariinid

Mandalinalar on bir tane ödül almış ve birçok kez de ödüle aday gösterilmiş bir film. Günümüz sinema filmi bütçelerine kıyasla hayli düşük bir bütçeye sahip olmasına rağmen sinema tutkunlarının çok sevdiği bir filme dönüşmüş. Bu filme sevgili Ufuk Altaş sayesinde ulaştım. Uzun zamandır filmler kategorisinde bir şey yazmadığımı görüp bana mail atmış ve bu filmden bahsetmiş. Kendisinden filmle ilgili bir yazı yazmasını rica ettiğimde beni kırmadı ve aşağıdaki yazıyı sizin için yazdı. Özellikle bu film konusundaki heyecanını size de bulaştıracak eminim. Son dönemde yayınlanmış içi boş Hollywood filmlerinden bunaldıysanız enfes bir seyirlik olabilir diye düşünüyorum.

Mandalinalar - Mandariinid

Mandalinalar son zamanlarda izlediğiniz en anlamlı savaş karşıtı filmlerden biri olabilir. Gürcü yönetmen Zaza Urushadze tarafından yazılıp yönetilen 2013 yapımı Estonya – Gürcistan ortak yapımı sinema filmi, 87. Akademi ödüllerinde Estonya’nın Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday gösterildi. Başrol karakterini canlandıran Estonya’lı oyuncu Lembit Ulfsak mükemmel oyunculuğu ile sizleri kendisine hayran bırakacak, saygı duyulacak oyunculardan biri. Filmin konusuna değinirsek; 1992 yılında Gürcü – Abhaz Savaşı’nın başlamasıyla bölgede ki bir köyde yaşayan Estonyalılar atalarının ülkesi Estonya’ya kaçmışlardır. Ancak köyde mandalina işiyle uğraşan sadece Ivo ve Margus adındaki iki Estonyalı kalmıştır. Arazilerinde biri Gürcü biri Çeçen birbirlerine düşman iki yaralı asker bulurlar ve onları iyileşinceye kadar evlerinde misafir ederler. Savaşın gölgesinde birbirlerine düşman olan iki askerin, evinde misafir kabul eden Ivo ve Margus’un dostluğu ve hayatını anlatan bu baş yapıt filmi sakın kaçırmayın. 

Mandalinalar fragmanını izlediğinizde bile sizi etkileyebilecek filmlerden biri. Savaşa ve savaşın getirip götürdüklerine dair unutulmayacak bir film var karşınızda. Oyunculuktan müziğe kadar her şey çok samimi. Ama en çok da oyunculuk ve filme çok şey katan o “küçük şeyler” aklınızı çelecek. Birbirinden güzel mandalinalar tezgahlardayken gidip kendinize biraz alın ve yemekten sonra izleyin bu filmi. Mandalinaları da yanınızda hazır edin çünkü büyük ihtimalle canınız çekecek. Yani en azından bana öyle oldu. Dalında taze taze mandalinalar görünce kim dayanabilir ki zaten? Keyifle!

Menüye dön