Love & Mercy, Müthiş Bir Beach Boys Hikayesi

Love & Mercy The Beach Boys’u ve aslında daha çok bu müthiş grubu ortaya çıkaran müzik dehası Brian Wilson’ı anlatan bir film. Eğer The Beach Boys’u seviyorsanız mutlaka izleyin derim. Grubu çok sevmiyorsanız bile (ki ayıp edersiniz, olmaz öyle şey) filmi izleyin çünkü John Cusack başta olmak üzere tüm oyuncular harikalar çıkarmış. Gerçekten uzunca bir süre aklınızdan çıkmayacağına emin olabilirsiniz.

Love & Mercy, Müthiş Bir Beach Boys Hikayesi

2014 yılında yayınlanan Love & Mercy Bill Pohland tarafından yönetildi ve biyografik bir drama olarak anılıyor. Brian Wilson’ın gençliğinden son dönemine kadar yaşadıklarını enfes bir şekilde beyaz perdeye taşıyan film, bu sene izlediğim en iyi filmlerden biri. 1960larda yaşayan genç Brian Wilson’ı çok çok çok sevdiğim Paul Dano canlandırırken, 1980lerde yaşayan Wilson’ı ise birbirinden enfes filmleriden mutlaka tanıyacağınız John Cusack hayata geçirmiş. Bu ikili Brian Wilson’ı o kadar iyi bir şekilde canlandırmışlar ki müzik dehası da filmi izledikten sonra aşağıdakileri söylemiş:

“Kendimi filme çok yakın hissettim çünkü beni canlandıran oyuncular, beni çok iyi canlandırmışlar. Paul Dano müzik yaratma halimi kesinlikle çok iyi anlamış. Ayrıca benim gibi şarkı söylüyor.”

Love & Mercy, Müthiş Bir Beach Boys Hikayesi

Paul Dano ise harika bir insan olduğundan zaten The Beach Boys’u dinleyip seviyormuş ve filmden önce de film boyunca da şarkı söylemeyi ve piyano çalmayı öğrenmiş. Bu süreçten çok zevk aldığını da üstüne basa basa belirtiyor. Anlayacağınız filmde inanılmaz bir sevgi yumağı oluşmuş ki bu da hepsinin performanslarına yansıyor. Filmin can alıcı noktası ise Brian Wilson‘ın psikoterapisti Dr. Eugene Landy’i öldürmek istemeniz olacak. Bu adam zaten ölmüş olsa da hızınızı alamayıp herifi mezarından çıkarıp, diriltip, işkence ede ede öldürmek isteyeceksiniz. O kadar sinirleneceksiniz yani anlayacağınız. Ben şimdi filmi izlemeden size kopya da vermek istemiyorum ama eminim filmi izledikten sonra bu manyak adamın sonunu merak edeceksiniz. İşte insanı böylesine etkileyen bir film çıkmış ortaya. Bir de elbette grubun birbirinden enfes şarkılarının nasıl ortaya çıktığını izlemek büyük zevk. Brian Wilson’ın gerçekten inanılmaz bir müzik dehası. Sırf onun hatrı için izleyin derim. Keyifle!

Menüye dön