Le Tableau, The Painting Sizi Bir Resmin İçine Çekecek Film

Le Tableau (dilimizde bildiğiniz Tablo) Fransız yapımı mükemmel bir animasyon filmi. Jean-François Laguionie yönetmenliğinde 2011 yılında yapılan film yaklaşık iki buçuk yılda ortaya çıkmış. O kadar güzel ve o kadar başarılı bir film ki Le Tableau, ilginç bir animasyon izleme şansını kaçırmayan herkes eminim çok sevecek. Özellikle biraz da olsa sanata ve resimlere meraklıysanız katiyen kaçırmayın derim.

Le Tableau

Film bir tablo içinde yer alan resimde başlıyor. Resimdeki karakterler ve yaşamlarını izliyoruz. Büyük bir sınıf ayrımı ve özgürlük mücadelesi ile karşılaştığımız bu renkli dünya hemen içine çekiyor izleyenleri. Bir de biraz da klişe olsa hoş bir aşk öyküsü var her şeyin ortasında. Karakterlerin hepsi çizimlerden oluşuyor. Bazıları rengarenk ve tastamam bazıları da sadece çizimden ibaret. Filmdeki her karakter Jean-François Laguionie tarafından yapılmış. Hepsinin üzerinde ne kadar özenle çalışıldığını görünce şaşırıyor insan. Laguionie’nin bu çalışmalarında usta ressamlardan Marc Chagall, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso ve Henri Matisse gibi sanatçılara bir saygı duruşu da gözden kaçmıyor. Yaratılan dünya ise gerçekten kayda değer.

le tableau

Le Tableau ve tanrı arayışı

Gizemli nedenlerden dolayı yarım kalan bu tabloda tamamen boyanmış olan karakterler resimde yer alan dünyanın zevkini çıkaran sınıf. Bunlara Toupins diyoruz. Bazı karakterler ise sadece renklerden yoksunlar bunlara da belki orta sınıf diyebiliriz. İsimleri de Pafinis. Bir de alt sınıf var ki bunlar tamamen çizgilerden meydana geliyorlar, karalama bile diyebiliriz bu karakterler için. Bu karakterler ise Reufs ismine sahip. Her üç sınıftan bir karakter kendi sebepleri doğrultusunda bir araya geliyor. Sınıf ayrımının hayli şiddetli olduğu ve özgürlüklerinden yoksun oldukları böylesi bir dünyadan yaşamaktan sıkılıp, ressamın resmi tamamlaması ve bu farklılıkların ortadan kalkması umuduyla ressamı aramaya başlıyorlar. Resimden çıkıp başka başka dünyalara yol alıyorlar. Farklı resimlerdeki farklı senaryolarda insanın kendi dünyasına nasıl sıkışmış olduğu da gözler önüne seriliyor, hepimizin hikayesi gerçekten apayrı. Karakterler ile tablodan tabloya geçerken bunu düşünüyor insan. Bizim için yapılmış resimlerin içinde hayatlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Ta ki bir çıkış yolu bulana kadar. Filmdeki gibi hepimizin bizi yaratanı bulup belki de bu adaletsizlikler için bir çözüm istemesi gerekiyor, kim bilir? Keyifle izleyin!

Menüye dön