Le Chef – Jean Reno’dan Harika Bir Şef Olur mu Dersiniz?

Le Chef, Jean Reno’nun başrolünde oynadığı, Daniel Cohen’in de yönetmenliğini yaptığı çok hoş bir film. Şu sıralar şef kuzenlerimle bolca vakit geçirdiğimden gastronomi ile ilgili kitap ve film alışverişinde bulunuyoruz bol bol. Gerçi bu konuda ben bolca alan pozisyonunda olsam da pek memnunum. Le Chef de onların mutlaka izlememi söyledikleri filmlerden biriydi. Bu tür filmleri işlerinde usta insanlardan duyup da izlemek gerçekten biraz farklı bir his uyandırıyor. Sonrasında filmi tartışırken yemekler ve restoranlardaki mutfaklar hakkında konuşmak da elbette çok zevkli. Gelelim filme…

Le Chef

2012 Fransız yapımı bir komedi filmi olan Le Chef insanı yormayan, ara ara tatlı tatlı güldüren bir film. Çok üzerinde durmadan aile bağlarına ve iş baskılara da değinse de sevimliliğinden bir şey kaybetmeden ilerliyor diyebilirim.Usta oyuncu Jean Reno, Alexandre Lagarde rolünde üç yıldızlı bir restoran olan Cargo Lagarde’ın baş şefidir ve aynı zamanda “The recipes of Alexandre’s market” adlı televizyon şovunun sunucusudur. Michael Youn ise Jacky Bonnot rolünde hamile sevgilisi ile birlikte yaşayan ve hiçbir restorantta bir türlü tutunamayıp bir ayda dört yerden kovulmayı başarabilen bir aşçıdır. Sonunda yemek tutkusundan vazgeçip babası olacağı küçük bebek için sevgilisinin bulduğu bir boyacılık işine girmeye karar verir. Ancak boya yapacağı yer bir huzur evidir. Huzur evinin mutfağının pencere pervazlarını boyarken içerideki aşçılarla haşır neşir olur ve onlara yemek konusunda yardım etmeye başlar. Yemekleri huzur evi sakinlerinin arasında hızla popüler olur. Cargo Lagarde ise huzur evinin hemen yanındadır. Alexandre Lagarde’ın bir şekilde yaptığı yemeği tatması üzerine film gelişmeye başlar. Gerçi Jacky buradan da daha stajyerken kovulmayı başarır. yemek konusunda dediğim dedik ve laf dinlemez tavırları başına sürekli iş açar.

Le Chef

Bu zamana kadar izlediğim ve yemek ya da şeflerle ilgili filmlerin çoğu mutlu filmlerdi hep. Yemek ve mutluluk arasında efsane bir bağlantı olduğunu hepimiz biliyoruz elbette ama bu filmlere de çok hoş bir şekilde yansıyor. Bundan önce Chef adlı filmi de yazmıştım hatırlarsınız, o da çok mutlu ve sevimli bir filmdi. Kışın yapılacak en güzel şeylerden biri evde (varsa sevgiliyle, yoksa battaniyeyle) film izlemek. Hazır izlemişken mutlu bir film izlemek istiyorsanız öneririm. Keyifle!

Menüye dön