Kiki’s Delivery Service, Sıcacık Bir Studio Ghibli Filmi

Kiki’s Delivery Service Studio Ghibli’nin en sevimli filmlerinden biri oldu. Bu zamana kadar izlemediğim Studio Ghibli filmlerine göz atarken hem ismi hem de afişi çok ilgimi çekmişti. Hayao Miyazaki’nin hem yazdığı, hem yapımcılığını üstlendiği hem de yönettiği film aynı isimli Eiko Kadono’nun yazdığı kitaptan uyarlama. Filmde genç cadı Kiki’nin 13 yaşında evini terk ederek hayata atılmasını seyrediyoruz. Miyazaki’ye göre film Japon genç kızlarındaki bağımsızlık ve kendine güven arasındaki uçurumu anlatıyor.

kiki's elivery service

Kiki’s Delivery Service ailecek izleyebileceğiniz rengarenk, eğlenceli ve insanı gülümseten bir film. 13 yaşındaki Kiki konuşabilen siyah kedisi Jiji ile 13 yaşında bir cadı olarak kendini yetiştirmek için evden ayrılır. Süpürgesiyle birlikte Koriko şehrine gider. Burası birbirinden güzel evlerin olduğu, deniz kenarında çok şirin bir şehirdir. Uçmakla kafayı kırmış hayli sevimli bir çocuk olan Tombo Kiki’yi gördüğü anda onu takip etmeye başlar ve Kiki de bu arada kalacak yer aramaktadır.

kiki's delivery service

Kalacak yer karışılığında oldukça harika bir fırında teslimat işine başlayan Kiki ne yazık ki ilk teslimatında bir fırtınaya yakalanır ve teslim etmesi gereken siyah kediyi kaybeder.Onun yerine kendi kedisi Jiji’yi teslim eder ve oyuncak kediyi aramak üzere ormana gider. Kediyi genç ve yetenekli ressam Ursula’nın evinde bulur. Gidip Jiji’yi teslim ettiği evden kurtarır. Sonrasında olaylar daha bir hız kazanır. Kiki arkadaş edinmeye, kendisindeki iyi ve güçlü tarafları görmeye başlar. Ancak bir şeyler depresyona girmesine sebep olur ve artık kedisinin ne dediğini anlamıyordur. En önemlisi de artık uçamıyordur ve teslimat işini de ne yazık ki şimdilik ertelemek zorundadır. Ursula bir sürpriz yaparak Kiki’yi ziyarete gelir ve onun bu halini görünce sanatçılardaki tıkanma haline benzer bir durumda olduğuna karar verir. Kiki kendine yeni bir amaç edinirse uçamama halinden kurtulabilecektir. Anlayacağınız Kiki’s Delivery Service gayet sevimli ve sakin bir şekilde ilerliyor. Ancak o kadar hoş ki ne olursa olsun izlemelisiniz diye düşünüyorum. Özellikle çocukları olanlar için harika bir seçim olabilir. Okullar da tatile girmişken Studio Ghibli‘nin diğer filmlerini de çocuklarınızla birlikte seyredebilirsiniz. Keyifle!

Menüye dön