Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion birkaç sene önce okuduğum ve anında çok sevdiğim bir yazar olmuştu. Bu güçlü ve karizmatik kadının birkaç kitabını daha alıp hemen okunacaklar rafıma atmıştım. Henüz diğer kitaplarını okumadıysam da hakkında bir belgesel çıktığını duyunca izlemeden edemedim. Mavi Geceler adlı kitabında kızını kaybeden bir kadının düşüncelerini okuduysam da, dünyaya karşı bakışım değişmiş, yazar ve kızından çok daha fazlasını bulmuştum. Joan Didion: The Center Will Not Hold adlı belgeseli izledikten sonra ise Didion’un zihninde kaybolmak, onunla bir olmak istedim. Dünyanın sahip olduğu ender zihinlerden biri bu kadın. Onu mutlaka tanımanız ve kitaplarını okumanız gerek. Bu belgesel ile yola çıkıp, kitaplarını teker teker okuyabilirsiniz. Ben de öyle yapacağım.

Joan Didion The Center Will Not Hold, Müthiş Bir Belgesel
Joan Didion, eşi ve kızıyla.

Joan Didion 5 Aralık 1934’t e Amerika’da doğdu. Kendisi gibi yazar olan eşi John Gregory Dunne ile birlikte dergilere, gazetelere yazılar yazıp, hayatlarını yazarak geçirdiler. Birbirlerinin en iyi editörleri olarak çalıştılar ve kanımca, dostluğa ve güvene dayanan müthiş bir ilişkiye sahip oldular. Didion hayatını yazarak kazanmaya Vogue dergisinde başladı. Daha sonra birçok ünlü dergi için sonradan kitaplara dönüşecek makaleler yazdı. Kitapları ve yazılarıyla birçok ödül aldı ki bence adı olması gerektiği kadar duyulmadı. Bu belgesel ile umarım daha çok insana ulaşmayı başarabilir. (Gerçi bu yaşında pek umrunda olduğunu hiç sanmıyorum ama umarım onu daha çok insan tanır.)

Joan Didion The Center Will Not Hold, Müthiş Bir Belgesel

Hayatı da yazdıkları kadar ilgi çekici olan Joan Didion’un “oluşumunu” izlerken kendi hayatımın ne yazık ki fazlasıyla rahat ve heyecansız olduğunu düşünmeden edemedim. Yine de Joan Didion gibi yazmak ya da sadece onun gibi düşünebilmek için onunki gibi bir hayata sahip olmanın yetmeyeceğini de çok net gördüm. Bazı insanların bazı şeyler için diğer insanlara göre daha fazla yeteneği var, bunu sevinçle kabul etmek gerekiyor sanırım. Eğer akşama işiniz yoksa, herhangi bir film seyretmek yerine bu belgeseli izleyin ve Joan Didion ile tanışın derim. Yeğeninin yönetmenliğini yaptığı bu belgesel, onun o enfes zihnini size tam olarak açmıyorsa da, merakınızı uyandıracak kadarını gösteriyor. Keyifle!

Menüye dön