Inherent Vice, Kitaptan Filme

Inherent Vice yıllardır okumak istediğim ancak bir türlü cesaret edemediğim kitaplardan biridir.  Thomas Pynchon ise özellikle kafam sakinken okumam gerektiğini düşündüğüm bir yazar olduğundan Inherent Vice kim bilir daha kaç yıl rafta okunmayı bekleyecek. Filminin çıkacağını ilk duyduğumda gerçekten çok sevinmiştim çünkü film çıkmadan kitabı okumak için kendimi zorlayacağımı biliyordum. Ancak okuma listelerim ne yazık ki buna izin vermedi. En sevdiğim oyuncu da işin içinde olunca filmi daha kitabı elime almaya cesaret edemeden izlemiş bulundum. Bu deneyimden çıkardığım tek bir sonuç var: Thomas Pynchon’un herhangi bir kitabını okumadan filmi izlemeyin.,

Inherent Vice, Kitaptan Filme

Elbette bu tamamen kişisel bir görüş ancak Thomas Pynchon daha önce okumadıysanız dünyasına öyle kolayca girebileceğiniz yazarlardan değil. Postmodernist ve hatta “high modern” olarak tanımlanan çalışmalarında yoğun ve karmaşık bir dil kullanan yazar, ancak son dönemde dilimize çevrilebildi. İthaki tarafından dilimize kazandırılan kitabı da 49 Numaralı Parçanın Nidası. Sanırım Inherent Vice adlı romana daha çok yolumuz var. Zaten bu tür yazarlardan köşe bucak kaçan bir insansanız ve fakat nasıl olduğunu da merak ediyorsanız filmi izlemenizi önerebilirim. Emin olun daha önce izlediğiniz hiçbir filme benzemeyecek. İlginçtir kitaptan uyarlama olduğunu da hemen fark edeceksiniz. Filmde özellikle kendini ele veren bir hava var. Belki de bu yüzden izleyenlerin daha çok hoşuna gidiyor.

Inherent Vice, Kitaptan Filme

Inherent Vice

Inherent Vice, Paul Thomas Anderson tarafından yönetilmiş ve başrolünde Joaquin Phoenix yer alıyor. Thomas Pynchon’un yarattığı, Los Angeles’ta yer alan Gordita Beach’te geçen hikayede Phoenix Larry “Doc” Sportello adında uyuşturucu kullanan bir özel dedektifi canlandırıyor.  Sportello’yu hemen seviyorsunuz, kendini hiç zorlanmadan sevdiren karakterlerden biri. Ancak yıllar sonra onu ziyarete gelen eski sevgilisi Shasta’dan pek hoşlanmayacaksınız ki hikaye de bundan sonra başlıyor zaten. Shasta’nın ziyaretinden kısa bir süre sonra kaybolması ve ziyareti esnasında anlattıklarından yola çıkarak ilginç bir kovalamaca ve gizin peşine düşüyor Sportello. Açıkça belirtmem gerekir, eğer kafanız doluysa bu filmden bir şey anlamayacaksınız. Dolayısıyla ilginç bir film seyretme havanızdayken izleyin bunu derim. Vaktiniz varsa da Thomas Pynchon kitaplarına bir göz atın. Belki çok seveceğiniz bir yazarla tanışabilirsiniz.

Menüye dön