Inception – Başlangıç, Abartmasak Daha İyi Olacak

inception

Inception! Tamam, çok güzel filmdi ancak bu kadar yaygara koparmasına şaşırmadım da değil. Matrix’le kıyaslayanlar, anlamadım diye iki kez izleyenler falan da olmuş. Buna daha da çok şaşırdım. Filmi seyrettikten 5 dakika sonra çoktan aklımdan uçup gitmişti bile. Sevgilime, filmin arkasından ne konuşulabilir ki? Yani insanlar nesini tartışıyor dediğimde, “Sen zaten hep öylesin, tartışmıyorsun ki…” yanıtını aldım. O açıdan belki sorun bendedir diye, filmi tartışanlara “Niye ki?” demeyeceğim. Ha filmin sonu tartışılır kıvamda. Spoiler vermediğim için elbette bu konuyu da açamayacağım ancak “Üfff, ne kılsınız!” dediğimi hatırlıyorum. Bazılarınca “Acaba neydi şimdi bu olan yaa?! Abi ahaha süper yaaa!” tepkileri alsa da, ben gerçekten baya kıl oldum filmin sonuna. Öyle sonları hiçbir zaman sevmemişimdir zaten. Bir de, filmde iki üç espri var ve çoğu da tebessümle geçiştirilesi oldukça klişe espriler, ama salonda nedense çoğu insan kahkalara boğuldu. İnanın hiç anlamadım neden bu kadar güldüklerine. Bu kadar gülmeye meraklıysanız Cem Yılmaz falan izleyin?

Inception ve beklentiler

Hala izlemeyenleriniz varsa, insanların kopardığı yaygaraya aldırıp da çok beklentiye girmeyin derim. Büyük beklentiler içinde izleyince filmden o kadar da zevk almıyorsunuz. Gel gör ki, Leonardo DiCaprio, Ellen Page, Joseph Gordon-Levitt harika işler çıkarmışlar. Tom Hardy de sevimli aksanı ve suratıyla filme daha bir güzellik katıyor sanki, isterseniz bana sığ diyebilirsiniz ama durum bu. Evet konu çok güzel ama bu tür konular işleyen çok film var, önceden de belirttiğim gibi abartmanın alemi yok. İnsanda derin duygular uyandırıp da düşünmeye zorlamıyor en nihayetinde. Sadece değişik bir konu, iyi oyuncular ve bol bol teknoloji görüyorsunuz o kadar.

inception

Soundtrack’e gelince, Hans Zimmer yine çok görkemli. Film esnasında beyninize işliyor müzik. Özellikle Édith Piaf’ın “Non, Je Ne Regrette Rien” adlı şarkısı. Zaten bu şarknın temposu, soundtrackteki tüm şarkılara bir şekilde bulaşmış durumda. Inception geek’i gibi görünmek istemediğimden, ne demek istediğimi eğer merak ediyorsanız araştırmanızı önermekten başka birşey gelmiyor aklıma. Sonuç olarak, çok beklentiye girmezseniz  izlemeye değer bir film diyebilirim. Paraya kıyıp iyi bir salonda seyredin, indirmeyi beklemeyin derim. 

Menüye dön