Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, Müthişti!

Hobbit’i dün akşam izledim ve en baştan söyleyeyim; beklediğimize kesinlikle değmiş! The Shire’ı ve Gandalf’ı resmen özlemişim. Sanki aradan yıllar geçmemiş, sanki kitabı daha dün okumuşum gibi yine aynı heyecan, yine aynı mutlulukla donandım. Peter Jackson kendini yine aşmış, oyuncularsa her zamanki gibi mükemmel. Hatta belki de Hobbit’te çok daha iyiler.

Hobbit

Hobbit ve Bilbo

Bilbo rolünde Martin Freeman harikalar çıkarmış, daha iyi bir oyuncu düşünemedim yerine. Zaten Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde de çok sevmiştim, Bilbo ile daha çok sevdim Freeman’ı.  Bu tür roller için resmen biçilmiş kaftan. Hatta belki de bu filmde oynamak için doğmuş bile diyebilirim. Thorin rolünde Richard Armitage ise inanılmaz. Bir de tabi, Misty Mountains adlı şarkıyı o derece iyi söylemesi tuz biber kıvamında. Film kariyerini bir gün bırakacak olursa kesinlikle şarkı söylemeli. Kaldı ki filmden daha çok konuşulan bir şey olduysa o da onun söylediği şarkıydı zaten. Film hakkında çok şey söylenir, zaten şimdiye kadar destanlar yazıldı internet aleminde, o yüzden lafı uzatmadan; gidin izleyin diyorum. Websitesi de fazlasıyla güzel olmuş. Orta Dünya’dan yemek tariflerine de göz atın. GErçekten çok sevimli bir bölüm olmuş. Unutmadan, kitabı benim gibi yıllar önce okuduysanız, filme gitmeden biraz karıştırın derim. Taze taze okuyup gitmek eminim daha keyifli olacaktır. Hepinize keyifli seyirler!

Kitabı hala okumayanlardansanız da tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: J.R.R. Tolkien – Hobbit

Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar.
“Hobbit”, diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins’in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug’dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar.
Tolkien’in aslında çocuklar için kaleme aldığı “Hobbit”, çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60’ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek “Yüzüklerin Efendisi”ni yarattı. Bugün “Hobbit”le birlikte “Yüzüklerin Efendisi” fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.

← Önceki yazı
Menüye dön