Great Expectations, BBC yeniden yorumlamasıyla şahane olmuş!

Great Expectations denince insanın aklına Ethan Hawke ve Gwyneth Paltrow’un oynadığı 98 tarihli film geliyor. Bu film şahane bir filmdi ve bence şahane bir uyarlamaydı. Ancak BBC’nin yeniden yorumlaması, bundan sonra aklınıza gelecek ilk  şey olacak. Üç bölümden oluşan dizinin her bölümü bir saat. Yani aslında 3 saatlik bir film seyreder gibi hissediyor insan. Şahane bir 3 saat diyebilirim!

Great Expectations

Charles Dickens zaten çok iyi bir yazar ve roman zaten çok iyi bir roman. Üstüne bir de şahane oyuncular ile dizisi çekilince Great Expectations (Büyük Umutlar) yine edebiyatın ne kadar harika bir şey olduğunu haykırıyor. Dizi bittiğinde sevgiliyle eskiden daha fantastikmiş her şey diye nostaljiye dalmıştık. Gereksiz bir özlem uyandırıyor dizi, o dönemlere gitmek istiyor insan.

Great Expectations

Great Expectations ve müthiş bir kadro

Oyunculara gelince, Pip karakterini parlak mı parlak Douglas Booth canlandırıyor. Hemen aşık olmasanız da sonradan seviyorsunuz adamı. Hani derler ya iyiliği yüzüne yansımış diye, öyle bir tip zaten. Miss Havisham rolünde de Gillian Anderson var; X Files’taki hafif balıketi halinden eser kalmamış, zor tanıdım. Estella rolünde de nedense oldukça itici bulduğum Vanessa Kirby yer alıyor. Rolü gereği zaten çok da sevilesi bir karakter değil tamam ama Gwyneth Paltrow’u hepimiz sevmiştik… Herbert Pocket rolünde de çok sevdiğim Harry Lloyd oynuyor! Game of Thrones’dan sonra kendisini böyle bir rolde görmek de ayrıca keyif verici.

Muhakak izleyin bu diziyi, zaten dediğim gibi 3 saat. Çok seveceksiniz emin olun. İyi seyirler! Kitabı da okumadıysanız tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Charles Dickens – Büyük Umutlar / Great Expectations

Büyük Umutlar, XIX. yüzyıl İngilteresi’nde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir Victoria dönemi romanıdır. Charles Dickens, bu olgunluk dönemi eserinde, köyünde acılı bir çocukluk yaşadıktan sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatır. Gönlü karasevdayla, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş genç Pip’in serüvenleri, sanayileşen toplumdaki sevgisizlik, ikiyüzlülük ve para hırsını gözler önüne serer. Büyük Umutlar, Londra’da beyefendi konumuna yükselen Pip’in başından geçenleri anlatmakla kalmaz, birbirinden ilginç karakterlerle tanıştırır okuru.

Dickens, romanın kahramanı Pip’in düşünce yapısını büyük bir incelikle ele alır. Gerek bireylerin düşkünlük ve başarısızlıkları, gerek çağın değerleri üstünde durur ve “büyük umutlar”ın boşa çıkışını gösterir.

Menüye dön