Frank, Michael Fassbender’a İnanamayacağınız Bir Film

Frank, Lenny Abrahamson‘ın yönettiği ve başrolünde Michael Fassbender’ın olduğu son zamanlarda izlediğim en değişik filmlerden biri oldu. Değişik diyorum çünkü filmi gerçekten çok sevmiş olsam da hakkında başka ne diyebileceğimden pek emin değilim aslını isterseniz. Filmin konusunun birazını anlatarak başlayacağım bu sefer…

Frank

Frank ve çılgın bir grup

Jon (Domhnall Gleeson) oldukça hevesli bir müzisyendir ancak pek bir şey yapabildiği de yoktur. Birgün sahilde yürüyüş yaparken bir adamın kendini boğmaya çalışmasına tanık olur. Bu adam deneysel bir müzik grubu olan Soronprfbs’un klavyecisidir. Jon bu esnada grubu yöneten Don ile konuşur ve ona kendisinin de bir klavyeci olduğunu söyler ve o gece onlarla çalması için davet alır. Bu noktadan sonra Jon’un hayatı büyük ölçüde değişir. Gece konsere gittiğinde grubun lideri Frank (Michael Fassbender) ile tanışır. Frank kağıt hamurundan yapılmış bir maske takmaktadır. Sonradan Frank’in bu maskeyi hiç çıkarmadığını öğrenecektir elbette. Konser beklemediği kadar iyi geçer ve Frank Jon’u tam zamanlı bir üye olması için Soronprfbs grubuna davet eder. Jon zaten böyle bir şey için dünden razıdır. Tüm grup yeni albümlerini kaydetmek üzere İrlanda’ya giderler. Burada bir sene boyunca bir kulübede yaşayacaklardır. Zamanla grubun içindeki dinamikler değişir. Fred’e aşık olan ve grup içinde teremin çalan Clara (Maggie Gyllenhaal) Jon ve Frank arasındaki ilişkiyi kıskanır ve Jon’a işkence etmeye başlar. İşkencesini de en çok Jon’u başarısız olmakla aşağılayarak yapar. Çok da haksız değildir aslını isterseniz. Grup Jon’un grubun üyelerinden habersiz olarak çektiği videoları Youtube’a yüklemesiyle adını duyurmaya başlar. Bir festivalde çalmaları için davet alırlar. Festivale gitmeleriyle birlikte film büyük hız kazanır. Bundan sonrasını da size saklayayım… Zaten o kadar üzerinden geçtim ki film çok sıkıcı geliyor kulağa ama inanın öyle değil!

Frank

Filmde o kadar çok güzel şey var ki hangisinden bahsedeceğimi bilemiyorum. Oyuncuların teker teker şahane oluşu mu, Frank karakteri mi, Frank ve Clara arasındaki ilişki mi… Müzikler zaten başlı başına bir olay. Filmde yer alan her şarkıyı değilse de bir iki şarkıyı gerçekten çok sevdim. Şarkıların oyuncular tarafından film çekilirken canlı olarak kaydedildiğini duyduğumda da çok şaşırmıştım. İzleyecekseniz eğer bunu bilerek dinleyin şarkıları derim. Keyifli seyirler!

Menüye dön