Far from the Madding Crowd, Kitaptan Filme

Far from the Madding Crowd, Kitaptan Filme

Thomas Hardy’nin Çılgın Kalabalıktan Uzak adlı kitabını bir süre önce zevkle okumuştum. Hatta okurken filminin ne kadar enfes olacağını da düşünmeden edememiştim. Geçtiğimiz günlerde nihayet izleyebildiğim Far from the Madding Crowd beklentilerimin de üzerinde, gayet güzel bir film olmuş.

Far from the Madding Crowd, Kitaptan Filme

Far from the Madding Crowd‘un yönetmen koltuğunda The Hunt adlı filmden hatırlayabileceğiniz Thomas Vinterberg oturuyor. Oldukça popüler bir klasik olan kitap da bu filmle birlikte tam dördüncü kez sinemaya uyarlanmış oluyor. İleride de birçok kereler daha uyarlanacağına eminim çünkü hikaye sinema için yazılmış gibi adeta. Far from the Madding Crowd ile Thomas Hardy köy yaşantısı ve doğayı o kadar enfes bir şekilde anlatmış ki ister istemez kendinizi kırlarda bayırlarda hayal ederken buluveriyorsunuz. Bu da elbette olayların geçtiği o güzelim yerlerin zihninize kazınmasına, bu tür yerlere hasret kalmanıza sebep oluyor. Eh durum böyleyken filmin de bu öğelere ağırlık vermemesi olmazdı elbette. İngiltere’nin en göze bayram yerlerinde yapılan çekimler kitapta okuduklarımla neredeyse birebir örtüşüyor diyebilirim. Ben özellikle bu noktada filmin çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü kitaptaki bir diğer önemli karakterlerden biri de buydu ne de olsa. Bunun dışında Bathsheba Everdene rolünde çok sevdiğim Carey Mulligan yer alıyor. Gabriel Oak rolünde ise Matthias Schoenaerts var ki bu ismi daha çok duyacağız bundan sonra sanırım. Kitabı okurken gözümde canlanan çobana çok benzemese de gerçekten müthiş bir iş çıkarmış kanımca. Tom Sturridge ise Çavuş Francis Troy rolünde. Özellikle genç kızların hayran kalacağı bu ismin neden bu rol için seçildiğini görmek zor değil. Bahtsız karakter William Boldwood’u ise Michael Sheen canlandırıyor. Filmin kadrosu hayli iyi gördüğünüz gibi.

Far from the Madding Crowd’u izlemeye niyetiniz varsa hiç beklemeyin derim, kitaptan sonra bir hayal kırıklığı yaratmayacağına eminim. Ancak elbette kitabı okumadıysanız lütfen, lütfen, lütfen kendinize bir iyilik yapın ve filmi kitabı okuduktan sonra izleyin. Böylesine şahane bir klasiği okumanız gerek düşünüyorum. Sadece filmi izlerseniz elbette çok eksik kalacaksınız. Demedi demeyin. Keyifle!

Menüye dön