Citizenfour, Hemen Bu Akşam İzleyin

Citizenfour uzun zamandır izlemek isteyip de bir türlü zaman yaratamadığım bir filmdi. Nihayet izledim, bu zamana kadar izlediğim en iyi belgesellerden biriydi. Hala izlemediyseniz hemen bu akşam izleyin derim.

Citizenfour

2013 yılında filmin yönetmeni olan Laura Poitras, kendisine “Citizenfour” adını takmış birinden şifreli bir mail alır. Mailde National Security Agency’nin (NSA) halkı nasıl dinlediği anlatılmaktadır. Gazeteci Glenn Greenwald ve Ewen MacAskill ile birlikte Citizenfour ile tanışmak için Hong Kong’a giden Laura Poitras Edward Snowden ile tanışır ve konuşulan her şeyi kaydeder. Dört gün boyunca yapılan röportajlardan sonra, Edward Snowden kendi isteğiyle yüzünü halka gösterir. Yeri kısa sonra bulunan Snowden’ın odasına sürekli telefon gelmeye başlar ve medyanın onları rahatsız etmesini önlemek için Laura Poitras’ın odasına geçerler. Sığınmacı olmak için başvuran Snowden otelden ayrılır ve takip edildiğini düşünen Poitras Hong Kong’dan ayrılıp Berlin’e gider.

citizenfour

Filmin bundan sonrasında insanı dehşete düşüren olaylar hızlanıyor. Kimlerin neden ve nasıl yalan söylediği, kimlerin bunu örtbas etmeye çalıştığı ve bunun için neler yaptıkları… Üzerinde düşünmeye bile tenezzül etmediğimiz onca entrikanın aslında gerçek olduğu ve bir kişinin her şeyi değiştirmeye yettiğini görmek hem çok korkunç hem de insana cesaret veren bir durum. Edward Snowden çağımızın kahramanlarından biri. Tanıdığı ve tanımadığı milyonlarca insan için vazgeçtiği onca şeyi düşününce onun için kahraman kelimesinden daha uygun bir şey düşünemiyorum. Bu genç ve korkusuz kahramanın yanı sıra Glenn Greenwald da mükemmel bir gazeteci olarak çıkıyor karşımıza ki onun da kahramanlık söz konusu olduğunda Snowden’dan aşağı kalır bir yanı olduğunu söyleyemeyiz. Belgesel boyunca ikisinin heyecanı resmen başka bir karakter olarak karşınıza çıkacak ve siz de en az onlar kadar heyecanlanacaksınız. Hükümet çalışanlarının söylediği yalanları gördükçe mideniz kalkacak ve yaşamlarımızın bir avuç insan tarafından ne hale geldiğini gördükçe de sinirden köpüreceksiniz muhtemelen. Medyanın bir şeyi yayınlamadan önce nasıl tereddüt ettiğini görünce de sinirlenecek ve bir hükümet medyayı neden bu hale getirir onu göreceksiniz. Sonra dönüp kendi ülkenize bakacaksınız. Mutlaka izleyin.

Menüye dön