Boyhood, 12 Senede Çekilen Efsane Film

Boyhood

Boyhood son dönemde adından çokça söz ettiren bir film oldu. Bunun bir sebebi de filmin 12 sene boyunca aynı oyuncular ile çekilmiş olması. Daha önce böyle bir film yapılmadığından insanı merakta bırakan film, izledikten sonra da kendine hayran bırakıyor. Boyhood bu ilginç yapım süreci dışında insanın içine işleyen hoş bir hikayeye de sahip. Her şeyiyle izlenesi bir film anlayacağınız.

Mason adlı bir çocuğun gözünden çığır açan bir büyüme hikayesi izliyoruz film boyunca. Ekranda gözlerimizin önünde büyüyor Mason. Tüm dertlerini, tüm keşiflerini, tüm sivilcelerini görüyoruz anlayacağınız. Daha önce hiçbir filmin yapamadığı kadar iyi anlatıyor büyümeyi Boyhood. Ergenlikten küçük sahneler, özgürlük hissini öne çıkaran yolculuklar, aile yemekleri, doğum günleri, mezuniyet törenleri, ilk aşk, ilk kalp kırıklığı ve ilk seks… Hepsini teker teker birlikte yaşıyorsunuz Mason ile. İnsana kendi büyüme hikayesini de düşündürten film, ailenin ne kadar önemli olduğunu da çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Büyüme hikayesi dışında hayatı da düşündürtüyor insana film. Hepsinin amacı ne diye sorsanız da, elinden geldiğince iyi anlatmaya çalışıyor.

Boyhood

Boyhood ve nostalji

Boyhood’un ilk sahnelerinde kulağınıza çoktan unuttuğunuz ama çok sevdiğiniz bir şarkı geliyor. Film boyunca da yakın tarihteki müthiş şarkıları dinleme olanağı buluyorsunuz. Coldplay’den Arcade Fire’a kadar dinlemekten keyif alacağınız birçok grubu soundtrackinde bulabilirsiniz. Bir zamanlar hangi kitapların, hangi konuların, hangi filmlerin popüler olduğunu görmek de oldukça şaşırtıcı geliyor. Kişiselleştirilmiş bir geçmiş kapsülü gibi, hoş bir nostalji yaptırıyor insana film. Aşağıda filmdeki tüm şarkıları dinleyebilirsiniz.

Filmin yazarlığını ve yönetmenliğini en sevdiğim film üçlemesi olan Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight filmlerinden hatırlayacağınız Richard Linklater yapmış. Richard Linklater’ın bir filmini izleyip de beğenmediğim hiç olmamıştı zaten. Boyhood ise yönetmeni daha çok sevmeme neden oldu. Mason’ı ise Ellar Coltrane canlandırıyor. Film Mason üzerine kurulmuş olsa da diğer karakterleri de büyürken ve değişirken görmek bir hayli keyifli. Özellikle Mason’ın kardeşini Samantha rolünde canlandıran Lorelei Linklater hoş bir değişim geçiriyor. Mason’ın annesini Patricia Arquette canlandırırken -ki bu filmde çok iyi olduğunu belirtmeden edemeyeceğim- babasını da çok sevdiğim Ethan Hawke canlandırıyor. Hepsini teker teker çok seveceksiniz. Şimdiden keyifli seyirler!

Menüye dön