Arrival, Müthiş Bir Bilim Kurgu

Arrival

Arrival son dönemde izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. Gerçi son dönemde çok fazla film seyrettiğim söylenemez çünkü on beş dakika içinde sıkılıp başka bir şey yapmak istiyorum. Eşim de o film seyrederken ben yanında kitap okuyunca beni rahatsız ediyormuş gibi hissediyor, o yüzden filmlere biraz ara verdik anlayacağınız. Ancak Arrival baştan sona inanılmaz bir filmdi!

Arrival

Arrival 2016 Amerika yapımı bir bilim kurgu filmi. Denis Villeneuve tarafından yönetilmiş ve 1998 yılında Ted Chiang’ın yazdığı Story of Your Life adlı kısa öyküden Eric Heisserer tarafından beyaz perdeye uyarlanmış. Başrollerde ise bu filmden sonra hayranlığımın doruklara ulaştığı müthiş yetenek Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker var. Hepsi gerçekten çok iyi iş çıkarmışsa da Amy Adams bu filmde gerçekten parlıyor ki çoğu kritik de filmin başarısının büyük bölümünü ona bağlıyor. Ancak senaryonun da enfes olduğunu gözden kaçırmamak gerek elbette.

Arrival

Film hakkında hiçbir şekilde spoiler vermemek için konusundan da bahsetmek istemiyorum ama adından da anlayacağınız gibi pek sevgili uzaylılar dünyaya geliyorlar. Dünyanın farklı farklı yerlerinde konumlarını alıyorlar ve fakat hiçbir saldırıda bulunmuyor, öylece bekliyorlar. Durum böyle olunca insanlar da onlarla iletişim kurmanın yollarını arıyor. Amerika’da bu işe Amy Adams’ın canlandırdığı dilbilimci Dr. Louis Bank ve Jeremy Renner’ın canlandırdığı fizikçi Ian Donnelly atanıyor. Montana’da bir askeri kampa gidiyor ve bu ziyaretçilerle nasıl iletişim kuracaklarını bulmaya çalışıyorlar. Bu esnada filme başka bir boyut katan flashbackleri de görüyoruz. Dr. Louis Bank’in boşanmış olduğunu ve kızını kanserden dolayı kaybettiğini anlamamız da çok uzun sürmüyor.

Arrival

District Nine’dan bu yana hiçbir bilim kurgu beni böylesine etkilememişti. Film bittikten sonra da içinde kalmak istedim. Hatta durmadan başa sarsam da hiçbir şey olmamış gibi izlemeye devam etsem mi diye düşünmedim de değil. Uzaylılar geldi amanın da dünyayı kurtardık amanın da ne kadar akıllı ve güçlüyüz kafasından çok uzak; iletişimin ne denli önemli olduğunu çok iyi anlatan bir film bu. Ne yapın edin zaman ayırıp izleyin bu filmi derim. Çok seveceksiniz. Keyifle!

Menüye dön