Hala İzlememiş Olanlar İçin, An Education

An Education… Bu filmi nasıl olmuş da yazmamışım aklım almıyor. Soundtrack’ini dinlerken bir bakayım hakkında ne yazmışım diye aradığımda bir sonuç çıkmaması beni o kadar şaşırttı ki! En çok sevdiğim filmler arasında olan An Education bir 2009 filmi olsa da, her sene tekrar açıp açıp izlenesi, enfes bir film. Özellikle genç kızlar izlesin derdim hep, ne zaman tekrar izlesem herkes izlesin diye tutturuyorum.

An Education

An Education’ın başrollerinde çok sevdiğim Carey Mulligan ve oyunculuğuna hayran olduğum Peter Sarsgaard yer alıyor. Senaryosunu da Nick Hornby‘nin yazdığı filmi Lone Scherfig yönetmiş. Filmin konusu, karakterleri, müziği, kıyafetleri, mekanları, oyuncuları ve aslında her şeyi mükemmel. 1960ların Londra’sında geçen film bir büyüme hikayesini anlatıyor. Bol bol aşk, bol bol cicim ayı, sanat hırsızlığı, para, lüks yaşam, eğitim, hayal kırıklıkları ve çok daha fazlası müthiş sahnelerle anlatılıyor. Filmden birçok alıntı yapılması ise herkese bir yerinden dokunduğunun en büyük göstergesi. Kimileri filmi tipik Türk filmlerine benzetse de hangi kafada bunu yaşadıklarını bir türlü anlayamamakla birlikte, her aşk filmini bu yönde eleştirme eğilimine de önce şaşırıyor sonra kızıyorum. Sonuçta hangi Türk filminde kadınlara bu kadar değer verilip, eğitim ön plana çıkarıldı ki? Varsa yoksa aşk ve cinsellik skandalı. Carey Mulligan’ın canlandırdığı Jenny karakterinden öğreneceğimiz çok şey var. En azından saçma sapan yorumlar yapmadan önce filmin İngiliz bir gazeteci kadının okul yılları anılarından yola çıkılarak yazıldığını bilmek lazım. Neyse, sevdiğim şeyler yersiz bir şekilde eleştirilince fazla kızıyorum, şimdilik kadar azar yeter.

An Education

İngiliz gazeteci Lynn Barber‘in anılarını yazdığı otobiyografik eserden uyarlanan film ülkemizde Aşk Dersi adıyla vizyona girmiş. Bulunabilecek daha kötü bir isim daha düşünemediler sanırım. Neyse! Hala izlemediyseniz, hemen bu akşam izleyin. Etrafınızda izlemeyenler varsa onlara da zorla izlettirin. Keyifle!

Menüye dön