Akbank Sanat’ta Oscar’lı Hollanda Filmleri!

“Havalar güzelleştikçe evde durmak zorlaşıyor ama çok sıcak” diyenlerin imdadına ücretsiz film gösterimleriyle Akbank Sanat yetişiyor. Bu Cumartesi güzel bir film seyretmek isterseniz aşağıdaki filmleri inceleyebilirsiniz.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı, TürkiyeHollanda diplomatik ilişkilerinin 400Yılı etkinlikleri kapsamında Eye Film Institute işbirliği ile Oscar ödüllü veya Oscar adaylığına layık görülmüş Hollanda sinemasından örnekleri izleyici ile buluşturmaya devam ediyor.

Etkinlik kapsamında; 26 Mayıs 2012, Cumartesi günü mizahi öğeleriyle dikkat çeken Paula van Der Oest imzalı 2001 yapımı Zus &Zo, Mariken van Nie Marleen Gorris’in gözüyle güçlü bir feminist bakışın ürünü olan ve 1995 yılında Yabancı Dilde En İyi Film ödülü alan Antonia’nın Yazgısı ve Naziler tarafından işgal edilmiş Hollanda’da ‘çocuk’ cesaretiyle direnen Michiel’in öyküsünü anlatan Martin Koolhoven imzalı 2008 yapımı Oorglogswinter (Winter in Wartime) filmleri Akbank Sanat’ta izleyici ile buluşacak.

sinema

ETKİNLİK: AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI

Yer: Akbank Sanat

Tarih: 26 Mayıs 2012 Cumartesi

Saat: 12.00 – Zus& Zo

             14.30- Antonia’nın Yazgısı (Antonia)

             17.00- Savaş Zamanında Kış (Oorglogswinter) saat:

*Etkinlik ücretsizdir
** Filmler , orijinal dillerinde (Flamanca) ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

Filmler Hakkında:

ZUS& ZO

106′, 2001, Paula van Der Oest

Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü‘ne aday gösterilen film, eğlenceli hikayesiyle dikkat çekiyor. Birbirinden oldukça farklı üç kızkardeş, eşcinsel erkek kardeşleri Nino’ya karşı tek vücut olurlar. Bunun tek nedeni Nino’nun ailenin Portekiz sahilindeki şahane Hotel Paraiso’yu ele geçirebilmek için bir kadınla evlenmeye karar vermesidir. Kızkardeşlerin oteli ellerinde tutmak için verdikleri mücadele filme mizahi bir tat katıyor.

ZUS ZO

ANTONIA’NIN YAZGISI (Antonia)

102′, 1995, Marleen Gorris

Antonia’nın bir sabah uyanıp o gün öleceğini hisseder ve tüm sevdikleri etrafında toplanır. Yabancı dilde en iyi Oscar ödülü alan film feminist bir yönetmenin güçlü bakışıyla, üç nesli; Antonia, kızı ve torununu, bir çiftlik evinde bir araya getiriyor. Antonia, 2. Dünya Savaşı’nın ardından doğduğu ülke olan Hollanda’ya dönüş yapar. Etrafında aynen kendisi gibi cesur ve kararlı kadınları toplamıştır. Kırk yıllık bir sürede aşk, nefret, cesaret, intikam, din, felsefe, şiir ve ölüm bir arada harmanlanır.

kitaplık kedisi

SAVAŞ ZAMANINDA KIŞ (Oorglogswinter)

103′,2008, Martin Koolhoven

Oscar adayı olan bu film İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Nazilerce işgal edilmiş karlarla kaplı bir Hollanda’da ülkesini nazizmden kurtarmak için direnişe geçmiş 13 yaşındaki Michiel’in hikayesini anlatıyor. Savaşın maceracı doğasının bu küçük çocukta yarattığı cesaret kısa sürede onu tehlikeye götürecek ve umutsuzluğa sürükleyecektir.

SAVAŞ ZAMANINDA KIŞ

Menüye dön