A Silent Voice – Müthiş Bir Anime

A Silent Voice (aynı zamanda The Shape of Voice olarak da geçiyor) 2016 yapımı bir Japon anime filmi. Kyoto Animation tarayından yapılan film Naoko Yamada tarafından yönetilmiş ve Reiko Yoshida tarafından sinemaya uyarlanmış. Aynı adlı manga ise Yoshitoki Oima tarafından yazılıp çizilmiş.

A Silent Voice - Müthiş Bir Anime

Şu sıralar Japon ve Kore kültürü tüketiyorum bol bol. Her iki kültüre de çok fena aşık olmuş durumdayım. Hal böyle olunca animeler, kitaplar, filmler, diziler ve televizyon programlarını çılgın gibi takip eder hale geldim. İşin en fena tarafı her iki ülkenin de mutfağına hayran kalmam. Bol bol kimchi ve sushi yiyorum, kendime pirinç pişirme makinası alıp kendi pirinç toplarımı yapmama az kaldı, elbette eşimin isteği üzerine gimbap (Kore sushisi de denebilir) da yapılacak! Neyse gelelim filme.

A Silent Voice - Müthiş Bir Anime

A Silent Voice, duyma bozukluğu olan bir kız ve onu okulda bol bol rahatsız eden bir çocuğu anlatıyor. Duyma bozukluğu olmasına rağmen okulda sınıf arkadaşlarıyla gayet güzel anlaşan Shoko’nun tek derdi, etrafındaki herkese acımasızca davranmaktan çekinmeyen Shoya olur. Ne yaparsa yapsın Shoya ile iletişim kuramaz ve Shoya Shoko’nun çok pahalı olan kulak cihazlarını sürekli bir yerlere atar ve kaybeder. Bir süre bu durum devam eder ancak bir gün Shoko okula gelemez. Annesi kulak cihazlarını sürekli kaybettiği için kızının okulda bir çeşit aşağılanmaya maruz kaldığını anlamış ve kızı okuldan almıştır. Bundan sonra Shoya arkadaşları ve öğretmenleri tarafından cezalandırılır ve tamamen yalnız bırakılır. Bunca zaman Shoko’ya yaptıklarını arkadaşları artık ona yapmaktadır. Shoya, yıllar sonra bu yaptıklarını affettirebilmek için Shoko’yu bulur ve ona kendini affettirmeye çabalar.

A Silent Voice - Müthiş Bir Anime

Bir taraftan intihar, bir taraftan gençlik travmaları, bir taraftan duyma bozukluğu ve elbette aşk etrafınızı sarıverir. Renklerinden müziklerine, karakterlerinden hikayesine kadar her şeyiyle bayıla bayıla izlediğim bir anime oldu bu. İzleyen herkese (özellikle minik ve daha genç bireylere) çok şey anlatacağını düşünüyorum bu filmin. Anime seviyorsanız ve çocuklarınızla birlikte izleyecek güzel bir film arıyorsanız öneririm. Çok seveceğinize eminim. Tok karna izlemeyi ihmal etmeyin, anime bile olsa insan bol bol Japon yemeği istiyor. Keyifle!

Menüye dön